Poświęcenie centrum katechetycznego w Laranjal

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej dotarł list z dalekiej Brazylii – od naszego misjonarza ks. Piotra Pochopienia. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej. Od dwóch tygodni mamy duże ograniczenia z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego w Brazylii. Powodem tego jest duży wzrost zakażeń koronawirusa, brak wolnych łóżek w szpitalach, ludzie umierają w domach lub w karetkach. Na ten moment większość chorych może tylko liczyć na pomoc od Boga. Obecnie u mnie w parafii we Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Od godziny  20.00 do 5.00 rano mamy godzinę policyjną, nie można w tym czasie się przemieszczać.

Ceny podstawowych produktów, a w tym paliwa, każdego dnia „idą” w górę. Tylko w lutym paliwo zdrożało 3-krotnie, mamy początek marca i znów podwyżka paliwa(obecnie paliwo kosztuje 5.45 złotego, przy podstawowej pensji około 900 zł. – można zapytać jak żyć? Bierzesz na zeszyt, kradniesz, napadasz – aby przeżyć. Od 1 marca miał się rozpocząć nowy rok szkolny. Niestety dzieci i młodzież kontynuują brak nauczania. Znów szkoła zamknięta. Nasuwa się pytanie: kolejny rok bez nauki?

Udało mi się w tym ciężkim czasie zakończyć po 18 miesiącach budowę nowego centrum katechetycznego. Uroczystego poświecenia nowego centrum katechetycznego dokonał 1 marca bp Amilton Manoel da Silva, ordynariusz diecezji Guarapuava. W uroczystości (ze względu na pandemię i dekret gubernatora, liczba osób była ograniczona do 100) uczestniczyli przedstawiciele urzędu miasta z panem burmistrzem Eltonem, katecheci, mała grupa młodzieży i dzieci, zaproszeni goście w tym mój przyjaciel ks. Marek Figurski – misjonarz w tej diecezji od 20 lat, pochodzący z diecezji płockiej.

Nowe centrum katechetyczne nosi imię Pedro Donato Dos Santos – zmarł niespodziewanie w tamtym roku, zarażony przez Dengi (choroba przenoszona przez specjalny typ komara, pierwszy i drugi raz przechodząc tą chorobę, po pobycie w szpitalu wraca się do zdrowia. Niestety trzecie zarażenie najczęściej kończy się śmiercią. U mnie w gminie regularnie są niszczone siedliska tego typu komara). Pedro Donato był człowiekiem bardzo oddanym Kościołowi i społeczeństwu. Opiekował się dziećmi niepełnosprawnymi w gminie. Robił róże akcje mające na celu pomoc biednym. Od początku mojej posługi w tej parafii, zawsze na nie go mogłem liczyć. Był to człowiek bardzo rozmodlonym – można by powiedzieć, że chciało by się, aby nigdy nie umierał, a obecnie jego brak jest odczuwalny w parafii jak i w gminie. Po uroczystym poświęceniu odbyła się kolacja przygotowana przez radę parafialną.  biskup Amilton został w parafii na nocleg, gdyż o godz. 6.00 rano przewodniczył różańcowi i Mszy św. dla mężczyzn.

Nie byłoby możliwości ukończyć centrum katechetyczne bez pomocy diecezji kieleckiej. Pragnę podziękować Księdzu Biskupowi Janowi Piotrowskiemu, księżom biskupom pomocniczym Marianowi Florczykowi i Andrzejowi Kalecie, za wszelką pomoc i życzliwość.

Na ręce ks. Łukasz Zygmunta - szefa do spraw misji w naszej diecezji, dziękuję wszystkim kapłanom za modlitwę i ofiary składane na misje, w sposób szczególny dziękuję księżom proboszczom za otwartość w przyjmowaniu mnie w swoich parafiach podczas mojego urlopu.

Podczas urlopu, zawsze mam okazje w kilku parafiach dzielić się Słowem Bożym i zbierać ofiary, dzięki którym mogę realizować projekty, nieść nadzieję ludziom na lepsze jutro, a przede wszystkim kontynuować misyjne dzieło zapoczątkowane przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. To dzięki Wam dzieci i młodzież w parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal, wreszcie mają sale katechetyczne połączone z kuchnią i stołówką, mają godne miejsce do nauki i sadzę, że wkrótce także uruchomimy stołówkę (nie mamy jeszcze w pełni wyposażonej kuchni i stołówki, z powodu braku funduszy. A ławki i krzesła do sal otrzymaliśmy używane od szkoły).

Dziękuję wszystkim za każdy gest życzliwości, za każdą modlitwę i złożoną ofiarę. Niech dobry Bóg obdarza Was Moi drodzy zdrowiem i swym ojcowskim błogosławieństwem.

Z pamięcią w modlitwie i wdzięcznym sercem

ks. Piotr Pochopień
wraz z parafianami