Poświęcenie Krzyża Morowego w Gorzkowie

Krzyż morowy, zwany karawaką, który w tradycji katolickiej chroni przed zarazami i chorobami, został poświęcony przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w parafii św. Małgorzaty w Gorzkowie w niedzielę, 25 lipca 2021 r.

Przed 100 laty, po latach niewoli, wojny z bolszewikami i doświadczeniach pandemii grypy "hiszpanki" parafianie z Gorzkowa ufundowali przed wejściem na plac kościelny figurę Maryi Niepokalanej, Oddając pod Jej opiekę i w Niej widząc nadzieję w trudnościach przed jakimi stanęła Ojczyzna po odzyskaniu niepodległości. Doświadczając dziś pandemii koronawirusa i jej skutków tak zdrowotnych, gospodarczych, społecznych, jak i duchowych, postawili Krzyż morowy usytuowany przy drodze prowadzącej do gorzkowskiej świątyni. W niedzielne popołudnie 25 lipca 2021 r. poświęcił go bp Jan Piotrowski. Tradycja tego rodzaju krzyża sięga XVI w. i hiszpańskiego miasta Caravaca.  Przyjmowany z wiarą, staje się orężem zbawienia w walce z pandemią i znakiem wdzięczności za Bożą opiekę, której mieszkańcy doświadczyli w tym czasie. Towarzysząca mu, starożytna modlitwa przypomina:

Krzyż zwycięża † Krzyż króluje † Krzyż panuje
† Przez znak Krzyża zachowaj nas, Panie, od tej zarazy.

Do tej zbawczej mocy, płynącej z tajemnicy Krzyża Chrystusowego, nawiązał w homilii Pasterz naszej diecezji. To w niej, w otwartych ramionach Zbawiciela, bierze swój początek prawdziwa miłość. Miłość, która zawsze ubogaca. Przyjmując ją, stajemy się zdolni nieść nie tylko swój krzyż, ale pomagać w niesieniu go bliźnim. W tym kontekście Ksiądz Biskup nawiązał do przypadającego w tym dniu I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Wskazał seniorów, jako żywych świadków miłości i mądrości płynącej z Krzyża.

Na zakończenie Eucharystii jej uczestnicy przeszli do miejsca postawienia krzyża morowego. Po jego poświęceniu, zebrani modlili się o ustanie pandemii i odśpiewali Suplikacje. Całość uroczystości zakończyło   błogosławieństwo połączone z poświęceniem pojazdów z racji św. Krzysztofa.

 

Foto: Kazimierz Kowalski