Krzyż morowy, zwany karawaką, który w tradycji katolickiej chroni przed zarazami i chorobami, został poświęcony przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w parafii św. Małgorzaty w Gorzkowie w niedzielę, 25 lipca 2021 r.
Przed 100 laty, po latach niewoli, wojny z bolszewikami i doświadczeniach pandemii grypy "hiszpanki" parafianie z Gorzkowa ufundowali przed wejściem na plac kościelny figurę Maryi Niepokalanej, Oddając pod Jej opiekę i w Niej widząc nadzieję w trudnościach przed jakimi stanęła Ojczyzna po odzyskaniu niepodległości. Doświadczając dziś pandemii koronawirusa i jej skutków tak zdrowotnych, gospodarczych, społecznych, jak i duchowych, postawili Krzyż morowy usytuowany przy drodze prowadzącej do gorzkowskiej świątyni. W niedzielne popołudnie 25 lipca 2021 r. poświęcił go bp Jan Piotrowski. Tradycja tego rodzaju krzyża sięga XVI w. i hiszpańskiego miasta Caravaca. Przyjmowany z wiarą, staje się orężem zbawienia w walce z pandemią i znakiem wdzięczności za Bożą opiekę, której mieszkańcy doświadczyli w tym czasie. Towarzysząca mu, starożytna modlitwa przypomina:
Krzyż zwycięża † Krzyż króluje † Krzyż panuje
† Przez znak Krzyża zachowaj nas, Panie, od tej zarazy.
Do tej zbawczej mocy, płynącej z tajemnicy Krzyża Chrystusowego, nawiązał w homilii Pasterz naszej diecezji. To w niej, w otwartych ramionach Zbawiciela, bierze swój początek prawdziwa miłość. Miłość, która zawsze ubogaca. Przyjmując ją, stajemy się zdolni nieść nie tylko swój krzyż, ale pomagać w niesieniu go bliźnim. W tym kontekście Ksiądz Biskup nawiązał do przypadającego w tym dniu I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Wskazał seniorów, jako żywych świadków miłości i mądrości płynącej z Krzyża.
Na zakończenie Eucharystii jej uczestnicy przeszli do miejsca postawienia krzyża morowego. Po jego poświęceniu, zebrani modlili się o ustanie pandemii i odśpiewali Suplikacje. Całość uroczystości zakończyło błogosławieństwo połączone z poświęceniem pojazdów z racji św. Krzysztofa.
Foto: Kazimierz Kowalski
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl