Pożegnaliśmy 100-letnią s. Imeldę Grodecką

W kieleckiej katedrze wierni pożegnali s. Marię Imeldę Ludmiłę Grodecką – nazaretankę, działaczkę podziemia niepodległościowego i wychowawcę. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Siostra Imelda urodziła się 12 marca 1920 roku w Opocznie. Do Zgromadzenia wstąpiła w Kielcach 20 sierpnia 1944 roku. Nowicjat rozpoczęła w Ostrzeszowie we wrześniu 1945 roku Pierwszą profesję zakonną siostra Imelda złożyła 1947 roku., a wieczystą w 1953 roku.                                                          

Po odbyciu formacji podstawowej podjęła pracę z dziewczętami jako wychowawczyni w internatach Zgromadzenia: w Rabce, w Częstochowie i Krakowie, gdzie ukończyła Wyższy Instytut Katechetyczny. W 1958 roku siostra Imelda wróciła do Kielc jako wychowawczyni internatu przy Szkole Królowej Jadwigi. Później była zatrudniona jako katechetka w parafii św. Wojciecha i przez wiele lat pracowała w biurze kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

Była autorką kilku tomików wierszy. Za swą patriotyczną działalność w czasie wojny w „Szarych Szeregach” i Armii Krajowej otrzymała wysokie odznaczenia oraz oficerskie stopnie: podporucznika  i porucznika.

Siostra Imelda zmarła 21 czerwca w wieku stu lat.

tekst za: em.kielce.pl