Pożegnaliśmy ks. profesora Jana Piątka

Kapłani, alumni oraz wierni pożegnali 8 marca 2016 r. Ś.p. ks. prałata dr. Jana Piątka, wieloletniego wychowawcę i wykładowcę w WSD w Kielcach, dyrektora Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego.

Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Katedralnej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Obecni byli także: biskup-senior Kazimierz Ryczan, biskup Marian Florczyk i biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

W homilii ks. dr Paweł Tambor, rektor WSD w Kielcach zaznaczył, że liturgia pogrzebu nie jest liturgią śmierci, lecz życia. Ks. Profesor Jan Piątek w swoim życiu zawsze dziękował za wszelkie łaski i dary. Dar wiary, chrztu świętego i kapłaństwa. Dziękował także za swoje życie Matce Najświętszej, której zawierzył kapłaństwo.

Rektor Seminarium zaznaczył także, że ks. Profesor Piątek poświęcił swoje życie poszukiwaniu i przyglądaniu się wierze w perspektywie filozoficznej.

Ks. dr Jan Piątek zmarł w 75 roku życia i w 51 roku kapłaństwa. Podkreślał on, że całe jego życie kapłańskie związane było z Seminarium Duchownym jako prefekt, wicerektor i profesor, dlatego też pragnął, aby miejsce jego pochówku było w Kielcach, w grobowcu Księży Profesorów Seminarium Duchownego.

Po uroczystej Eucharystii ciało ks. Profesora zostało złożone w grobowcu na Cmentarzu Starym w Kielcach. W ceremonii pogrzebowej wzięła udział także delegacja z Leńcz, z rodzinnej parafii ks. Piątka.

Ks. Jan Piątek urodził się 1 listopada 1941 w Leńczach (diecezja krakowska). Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku w Kielcach z rąk bpa Jana Jaroszewicza. Był wikariuszem w parafii Prandocin. W latach 1969-1975 odbywał studia specjalistyczne na wydziale filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, zakończone doktoratem z filozofii. Od 1975 roku związany był z Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach jako wykładowca, prefekt, a także wicerektor. Był wieloletnim dyrektorem Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego, obrońcą węzła małżeńskiego oraz sędzią Sądu Biskupiego.

Jego pasją było m.in. upamiętnianie na zdjęciach i filmach różnych wydarzeń, niezwykłych i pięknych miejsc, widoków przyrody, o czym wiele mogą powiedzieć kapłani i klerycy, którzy udawali się z Księdzem Profesorem, jako wychowawcą, na różnego rodzaju wyprawy. Zmarł 6 marca 2016 r.

pkun

Zobacz: Galeria zdjęć na stronie WSD