Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła spędziłem w diecezji Damongo – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.
Na zaproszenie pasterza tej diecezji J.E. ks. bpa Peter Paul Yelezoume Angkyier przewodniczyłem Mszy św. w katedrze pw. św. Anny, podczas której pożegnałem się z duchowieństwem i wiernymi diecezji.
Ten liturgiczny obchód świętych Apostołów jest szczególną uroczystością w tejże diecezji, ponieważ to dzień imienin jej biskupa. Diecezja Damongo rozciąga się na północy kraju w regionie sawanny. W Ghanie, regiony są odpowiednikami naszych województw. Na terenie tego regionu znajduje się najstarszy i najsławniejszy park narodowy o wdzięcznej nazwie Mole, co jednak nie ma nic wspólnego z molami, które znamy w Polsce. Jest to jedyne miejsce w Ghanie, gdzie występują słonie. Z najczęściej odwiedzanych przeze mnie diecezji, Damongo zajęło pierwsze miejsce.
Jak nietrudno się domyśleć, była to bardzo wzruszająca Msza św. Przybyło wielu księży, sióstr zakonnych i ludzi świeckich, których spotkałem wielokrotnie podczas moich podróży po diecezji. Razem gromadziliśmy się przy ołtarzu Pańskim, modliliśmy się i dzieliliśmy się chlebem, a raczej fufu, przy wspólnym stole. Chór najmłodszych z katedry, przygotował występ z tańcami i ułożoną na tę okoliczność pieśnią. Od młodzieży otrzymałem okolicznościowe tableau, jak również od dorosłych, a od diecezji materiał tradycyjnego „kente”, który służy tutaj zazwyczaj jako materiał na szatę wodzowską. Wszyscy zgromadzeni wiedzieliśmy, że w takiej misji jak moja, to już taka kolej rzeczy, że po powitaniu przyjdzie dzień pożegnania. Ale jednak to dziwne uczucie, kiedy się wie, że już najprawdopodobniej nigdy więcej w życiu nie zobaczy się tych miejsc i nie spotka tych ludzi. Takie jest życie wędrownych misjonarzy, kiedy trzeba udać się z jednej misji na drugą i nie można się wstecz oglądać. Ciekawe, że lot z Akry do Amsterdamu, trwa prawie tyle samo co z Akry do Johannesburga w RPA, prawie sześć godzin.
W homilii, komentując Ewangelię wg. św. Mt 16, 13-19, o wyznaniu św. Piotra pod Cezareą Filipową wiary w Chrystusa jako Syna Bożego, powiedziałem, że w pewnym sensie, z powodu tego wydarzenia znalazłem się w Ghanie. Pan Jezus w odpowiedzi na wyznanie św. Piotra powiedział, że jest on Opoką, na której zbuduje swój Kościół a bramy piekielne go nie przemogą. Wtedy także powierzył mu klucze królestwa niebieskiego, mówiąc przy tym, że cokolwiek zwiąże na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiąże, będzie także rozwiązane w niebie. Jednym słowem ustanowił go swoim wikariuszem na ziemi. Każdy papież jest kolejnym następcą św. Piotra. A papież Franciszek, jako 266 sukcesor Księcia Apostołów posłał mnie właśnie jako swojego przedstawiciela do Ghany, a teraz posyła mnie do Republiki Południowej Afryki i Lesotho.
Na zakończenie Mszy św. jeszcze raz złożyłem najserdeczniejsze życzenia imieninowe J.E. ks. biskupowi oraz podziękowałem wszystkim za wszelkie dobro, współpracę oraz prezenty, a także zapewniłem ich o mojej modlitwie, jednocześnie o tę modlitwę prosząc, tak jak papież Franciszek, który przy spotkaniach z ludźmi zawsze prosi, aby się za niego modlić. A modlitwa to ten dar, który nas łączy pomimo odległości w czasie i przestrzeni.
Kiedy mówiłem te słowa była godzina jedenasta czasu ghańskiego, czyli trzynasta w Rzymie. Powiedziałem na zakończenie, że mam także dobrą i radosną wiadomość, którą chciałbym teraz ogłosić. Oto Ojciec Święty godzinę temu mianował mojego następcę w Ghanie. Został nim dotychczasowy radca Nuncjatury Apostolskiej w Irlandii, ks. prałat Julien Kaboré, podnoszącgo jednocześnie do godności arcybiskupa ze stolicą tytularną w Milevi. Nowy Nuncjusz pochodzi z Burkina Faso, z kraju sąsiadującego z Ghaną.Ma on 56 lat życia, a święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. Wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Świętej w 2004 r, pracując kolejno w: Kenii, Papui Nowej Gwinei, Kostaryce, Korei, Chorwacji, Trinidad i Tobago, na Filipinach oraz w Irlandii. Według przepisów prawa kanonicznego ma trzy miesiące na przyjęcie święceń biskupich i objęcie placówki.
Jak to zwykle przy takich okazjach bywa, po Mszy św. wykonaliśmy pamiątkowe fotografie. A potem dwie i pół godziny drogi na lotnisko w Tamale i z powrotem do Akry.
✠ Henryk M. Jagodziński
NUNCJUSZ APOSTOLSKI W RPA i LESOTHO
Akra, dnia 30 czerwca 2024 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl