Wymiana myśli na Facebooku, Msze św., nabożeństwa i rekolekcje internetowe oraz świąteczne konkursy prowadzone za pomocą mediów społecznościowych – to sposób duszpasterzy w Skalbmierzu na podtrzymywanie więzi i budowanie relacji w czasach pandemii.
„Tęsknię za Wami. Piszmy w komentarzach dobre słowo, które wzmacnia nas w tym trudnym czasie” – napisał na Facebooku proboszcz parafii, ks. kan. Marian Fatyga. – Wielu parafian natychmiast odezwało się z tym dobrym słowem. Piszą, że trwają na modlitwie jeszcze mocniej niż w codziennym czasie, dziękują za telewizję internetową, za rekolekcje. Odezwali się moi parafianie z Włoch, z Austrii, ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zatrzymała ich ta straszliwa choroba. Wspieramy się, modlimy się za siebie wzajemnie – mówi KAI ks. Fatyga. Dzisiaj na Mszach św. w kościele była wymagana liczna osób.
Rekolekcje internetowe przeprowadził ks. Jarosław Sułkowski. W Skalbmierzu Msze św. są transmitowane w niedzielę o godzinach: 8.00, 10.00, 12.00, 16.00, w tygodniu: 6.30, 7.00, 17.00 (http://parafiaskalbmierz.pl/html/kamera.html)
Parafia ogłosiła też konkurs internetowy z nagrodami, na palmy, pisanki i kartki świąteczne. – Chodzi o to, aby ludzie integrowali się w rodzinach i zapomnieli trochę o smutkach na rzecz wspólnego rękodzieła, związanego z czasem świątecznym. Nie ukrywajmy, brakuje nam tych zajęć, tak mocno osadzonych w naszej tradycji – mówi ksiądz proboszcz.
Skalbmierz położony na południu diecezji kieleckiej należy do starych, szacownych parafii. Początki Skalbmierza to czasy średniowiecza – powstała tutaj osada targowa założona wg tradycji przez Skarbimira Awdańca. Najstarszy źródłowy przekaz o Skalbmierzu (Skarbimirzu) pochodzi z 1217. W tym okresie istniała osada, przez którą przebiegał prastary szlak handlowy. W 1342 r. Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny miasta Skalbmierza na prawie średzkim. Najświetniejszy okres przeżywał Skalbmierz w XV i XVI w. Prawa miejskie utracił po upadku powstania styczniowego, odzyskał w 1927 roku.
Parafia liczy ok. 5400 osób i odznacza się aktywnym duszpasterstwem.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl