Przedstawienie w Górnie

– „To była przepiękna sztuka. Ci aktorzy przypomnieli nam, co takiego właśnie się dzieje i jak wielkie święto jest przed nami” – mówili wierni, którzy obejrzeli Misterium Męki Pańskiej wystawione w parafii św. Wawrzyńca w Górnie.  Sztukę, zatytułowaną „Pasja oczami Marii Magdaleny” przygotowali aktorzy z grupy teatralnej „Górnolotni”.  Przedstawienie było też okazją do wsparcia małego chłopca z Pawłowic, który urodził się bez oczu.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, modlitwa Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, a także Jego Droga Krzyżowa, śmierć i Zmartwychwstanie – wszystkie te sceny zostały ukazane w Niedzielę Palmową w kościele św. Wawrzyńca w Górnie.  W realizację przedsięwzięcia zaangażowało się kilkadziesiąt osób należących do grupy teatralnej „Górnolotni”.  – „Poprzez to przedstawienie chcieliśmy pokazać i od nowa uświadomić, że Święta Wielkanocne i cały Wielki Tydzień, począwszy od dzisiejszego dnia, czyli Niedzieli Palmowej aż do Zmartwychwstania to wielkie wydarzenia, które opisują najważniejszą rzecz: to, że Chrystus przyszedł na świat, aby zbawić każdego człowieka. Ale to zbawienie następuje wtedy, kiedy sami to dostrzegamy i staramy się realizować, przez to, że zmieniamy siebie” – zaznaczył ks. Mariusz Kałka, współorganizator przedstawienia.

Sztuka zgromadziła wielu wiernych. – „To było piękne przedstawienie, z resztą jak wszystkie pozostałe, które wystawili „Górnolotni”. I nie chodzi mi tu tylko o piękne stroje i doskonałą scenografię, ale o to,  że poprzez swoje działanie ci ludzie, po pierwsze pomagają zrozumieć nam Tajemnicę Zmartwychwstania, a po drugie pokazują, co w życiu jest ważne” – powiedziała pani Irena.

Poprzez sztukę aktorzy chcieli też wesprzeć małego Krystianka z Pawłowic, który urodził się bez oczu.  Chłopiec potrzebuje wsparcia finansowego na leczenie, dlatego po przedstawieniu każdy chętny mógł przekazać na ten cel dowolną kwotę.  – „Każdym naszym przedstawieniem chcemy pokazać ludziom, że można i należy robić coś dobrego dla innych” – przyznał Grzegorz Fura, który tym razem wcielił się w rolę Kajfasza.

Patronat nad przedstawieniem objął ks. proboszcz Edward Kupis.

Warto dodać, że to nie jedyne dzieło stworzone przez „Górnolotnych”. Grupa ta działa od ponad dwóch lat. Skupia wokół siebie około 70 osób. Na swoim koncie ma takie przedstawienia jak: „Misterium Bożonarodzeniowe”  „Opowieść Wigilijna” czy „Misterium Męki Pańskiej”. – „W każdym roku grupa stara się wystawić coś nowego. Scenariusz, stroje, muzykę, oprawę wszystko tworzy wspólnie cała grupa, której zaangażowanie pokazuje jak ważnym elementem w życiu jest wspólne spotkania, modlitwa i próba pokazania piękna teatru” – podsumował ks. Mariusz Kałka.

Warto wspomnieć że przedstawienie zostało ułożone na podstawie scenariusza Pani Anety Antosiak.

tekst za: em.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć