Publikacja naukowa na jubileusz 75 lat bp. Kazimierza Ryczana

„Kościół – komunia i dialog” - to tytuł książki dedykowanej bp. Kazimierzowi Ryczanowi z okazji jubileuszu 75 lat. Składają się na nią m.in. artykuły naukowe poświęcone nauczaniu biskupa kieleckiego, który swą posługę sprawuje od 20 lat.

„Księga Pamiątkowa jest wyrazem wdzięczności księdzu biskupowi i szacunku całego środowiska naukowców, współpracowników i wychowanków wobec Dostojnego Jubilata” – mówi ks. prof. Przemysław Kantyka z KUL.

Monografia pt. „Kościół – Komunia i Dialog. Księga Pamiątkowa ofiarowana Księdzu Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi w 75. rocznicę urodzin” ukazała się w serii wydawniczej Kieleckiej Biblioteki Studiów Teologicznych.

Księgę przygotowały dwa środowiska naukowe: Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księża dziekani Wydziału Teologii KUL, profesorowie pochodzący z diecezji kieleckiej pracujący na KUL oraz środowisko naukowe związane z kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym i Świętokrzyskim Instytutem Teologicznym.

Wydawnictwo ukazało się pod redakcją naukową ks. prof. Przemysława Kantyki, ks. dr. Jarosława Czerkawskiego i ks. dr. Tomasza Siemieńca.

Książka w zamyśle autorów jest wykładnią realizacji w diecezji kieleckiej zawołania biskupiego „W więzach wspólnoty”. Ma ukazać „złożoną rzeczywistość komunii eklezjalnej z wielu punktów widzenia i na różnych płaszczyznach” – napisali we wstępie redaktorzy.

Bp prof. dr hab. Kazimierz Ryczan swoją działalność naukową poświęcił przede wszystkim socjologii, w tym socjologii religii. Jego badania naukowe koncentrują się także wokół aksjologii. Badaniu podlegają wszelkie wartości prezentowane przez współczesnego człowieka, szczególnie religijne.

W wydawnictwie zebrano w całość i usystematyzowano obszerną bibliografię dorobku naukowego Jubilata od początku pracy naukowej do końca 2013 r. Ukazano także pracę biskupa jako administratora diecezji, w tym rozwój sieci parafialnej i dekanalnej w czasie jego posługi. Zauważone również zostało bogate przepowiadanie homilijne bp. Ryczana, które doczekało się już dziewięciu tomów wydawniczych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl