Raz jeszcze o akcji "Zostań klerykiem na weekend"

W dniach 26-28 listopada 2021 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyły się rekolekcje powołaniowe „Zostań klerykiem na weekend”. Siedemnastu uczestników miało okazję poznać i uczestniczyć w codziennym życiu alumnów.

Był to także czas ich osobistej modlitwy i refleksji związanej z wyborem życiowej drogi. „Weekendowi klerycy” już w pierwszym dniu swojego pobytu, mieli możliwość poznania wszystkich miejsc, w których na co dzień przebywają, modlą się i studiują alumni. Przy okazji odwiedzin kościoła seminaryjnego, wieloletni wykładowca seminarium – ks. prof. Mieczysław Rusiecki, podzielił się z uczestnikami świadectwem swojego powołania. W programie zaplanowane było także spotkanie dotyczące modlitwy brewiarzowej, które poprowadził dkn Marcel Musiał. Centralnym punktem pierwszego dnia rekolekcji była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzili klerycy należący do Koła Powołaniowego.

Drugi dzień rozpoczął się od wspólnej modlitwy jutrznią – poranną modlitwą Kościoła oraz rozmyślaniem – medytacją nad fragmentem ewangelii dnia. Następnie odprawiona została Msza św., której przewodniczył prefekt alumnów - ks. Kamil Banasik. W ciągu dnia „weekendowi klerycy” mieli także możliwość wysłuchania konferencji biblijnej, która poprowadził ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, a także rozwiązania specjalnie przygotowanego quizu biblijnego, który miał formę multimedialną. W programie znalazła się również konferencja ks. Dariusza Węgrzyna. Wśród wielu zajęć był nawet czas na prace porządkowe w seminarium. Popołudniu odbyła się gra terenowa, która przebiegała po różnych miejscach seminarium. Natomiast wieczorem, liturgiczną celebracją nieszporów, klerycy uroczyście rozpoczęli Adwent.

W trzecim dniu rekolekcji, dkn Michał Stępień przeprowadził z uczestnikami spotkanie dotyczące historii powołania św. Piotra. Następnie rozpoczęło się przygotowanie liturgiczne do Mszy św., którą sprawowali ojciec duchowny - ks. Adam Wilczyński oraz prefekt alumnów - ks. Kamil Banasik. Po wspólnym obiedzie, na auli seminaryjnej odbyło podsumowanie przeżytego czasu rekolekcji. W podziękowaniu za odwagę i zaangażowanie każdy z uczestników otrzymał pamiątkę.

Mamy nadzieję, że już wkrótce do drzwi naszego Seminarium zapukają kandydaci, chcący oddać swoje życie na służbę Bogu i ludziom.

>> https://wsd.kielce.pl/