Rekolekcje i przyrzeczenia KSM

W dniach 22-24 listopada 2019 r. w Skorzeszycach odbyły się Rekolekcje w duchu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W tym roku rekolekcje pod nazwą „Prace na wysokości” były prowadzone nie tylko przez Zarząd Diecezjalny i Księdza Asystenta, ale również przez zaproszonych Gości.

Rekolekcje są znakomitą okazją do spotkania z Bogiem, a także do uświadomienia sobie, że warto budować życie na fundamencie jakim są sakramenty święte. Poranne jutrznie, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msze święte, adoracje Najświętszego Sakramentu oraz indywidualne modlitwy, dawały młodym możliwość rozmowy i pogłębienia swojej relacji z Tym, który pragnie nas widzieć w niebie. Przyjęty sakrament pokuty i pojednania dał możliwość doświadczenia na nowo tajemnicy Miłosierdzia Bożego. - „Adoracja wywołała we mnie wiele wewnętrznych poruszeń, ale także i łez" - wspomina jedna z uczestniczek. - „Oprawa muzyczna i rozważania pozwoliły mi pogłębić moją relację z Panem Bogiem oraz dało mi to szansę przemyśleć kilka istotnych spraw. Zarząd sprawdził się znakomicie, przygotowując te rekolekcje”.

Grupa 92 młodych ludzi z diecezji kieleckiej uczestniczyła w licznych konferencjach na temat sakramentów, a także podstawowej wiedzy na temat KSM-u. Gościliśmy m.in. przedstawicieli z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc, którzy opowiadali o sakramencie kapłaństwa oraz o tym jak rozpoczęła się ich droga powołania. W sobotnie popołudnie małżeństwo, państwo Ewa i Marcin Zielińscy, opowiedzieli młodym o tym jak wyglądało ich życie przed przyjęciem sakramentu małżeństwa, a jak jest teraz. Państwo Zielińscy przyjechali ze swoimi dwiema córeczkami - Zosią i Marysią, dziewczynki są żywym dowodem na to, że Pan Bóg błogosławi małżonkom. Ks. Marcin Boryń - diecezjalny duszpasterz młodzieży, po wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego, mówił - w nawiązaniu do Pisma Świętego - o sile do działania jaka drzemie w młodości. Młodzi słuchali księdza Marcina z wielkim zaciekawieniem i uwagą.

Swoją obecnością zaszczycił uczestników również bp Andrzej Kaleta. Przewodniczył on sobotniej Eucharystii, a w czasie homilii, opowiadał o sakramencie bierzmowania, który jest tak bardzo istotny w chrześcijańskim życiu. Nadawanie sobie imienia przy tym sakramencie - jak tłumaczył biskup - świadczy o odpowiedzialności za swoje życie.

Tradycyjnie na rekolekcjach nie zabrakło czasu na wspólną integrację, dzięki czemu uczestnicy mogli się lepiej poznać, zwłaszcza, że w tym roku tak wielu wzięło w nich udział po raz pierwszy. Poznawanie nowych ludzi, wymiana myśli, poglądów to jest właśnie to, co niewątpliwie bardzo ubogaca całą wspólnotę i poszczególnych członków.

Trzeciego dnia Rekolekcji - w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - 20 młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży stało się pełnoprawnymi członkami Stowarzyszenia, składając przyrzeczenia, które są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego KSM-owicza. To znak stałej gotowości do służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Młodzi ludzie przyrzekli również, że będą dbać o dobre imię Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - „Przyrzeczenia przeżyłam bardzo głęboko, dzięki nim stałam się pełnoprawnym członkiem KSM-u. Swoją postawą będę dawała przykład moim rówieśnikom, aby wstępowali w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży” - mówi Wiktoria. Tegoroczne przyrzeczenia odbyły się w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Mszy św. przewodniczył ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii Diecezjalnej, a homilię wygłosił ks. dr Mirosław Cisowski, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Grzegorz Kołodziejski