Sumienie jest wewnętrznym głosem pozwalającym odróżnić dobro od zła – pisze w liście na Boże Narodzenie 2024 rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Zgodnie z tradycją, zawsze w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościołach w całej Polsce czytany jest list rektora KUL. W tym roku ks. prof. Mirosław Kalinowski apeluje w nim, by Boże Narodzenie potraktować jako okazję do refleksji nad rolą sumienia w naszym życiu. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu sumienia i swoistego kultu nieograniczonej niczym wolności, która chce uniezależnić człowieka od jakichkolwiek wymagań i nakazów” – przekonuje rektor KUL.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomina, że w chrześcijańskim rozumieniu sumienie jest wewnętrznym głosem pozwalającym odróżnić dobro od zła, który przemawia w sercu człowieka z natchnienia Bożej mądrości.
Jak przypomina rektor KUL, św. Jan Paweł II nazwał sumienie nieodwołalnym sędzią, czyli ostateczną instancją oceniającą konkretny czyn. Oznacza to, że w głębi sumienia człowiek odkrywa nie własne prawo, które sam sobie ustanawia, ale prawo Boga, któremu powinien być posłuszny.
– Nie jest to, wbrew pozorom, odebranie wolności człowiekowi, ale przeciwnie – zabezpieczenie przed zniewoleniem przez własne niewłaściwe decyzje. Sumienie nie ogranicza, ale daje szansę rozwoju, zapewnia bezpieczeństwo i szczęście. W nim nasłuchujemy głosu Bożego suflera, który jako nasz Ojciec wie, co jest dla człowieka najlepsze – czytamy w liście ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.
Jak rozpoznać, czy to, co słyszymy w duszy jest rzeczywiście zgodne z wolą Boga?
Jak wskazuje rektor KUL „złotą zasadę” ma Katechizm Kościoła Katolickiego. Chodzi o kierowanie się zawsze szacunkiem dla bliźniego i dobrem drugiej osoby. Zasada ta oznacza, że nigdy sumienie nie podpowie nam takiego zachowania, które dopuszczałoby skrzywdzenie drugiego człowieka” – wyjaśnia ks. prof. Mirosław Kalinowski. I przypomina, że gdy człowiek niewiele dba o poszukiwanie prawdy i dobra, sumienie przyzwyczaja się do grzechu i powoli ulega zaślepieniu. „Ostateczną konsekwencją nieposłuszeństwa głosowi sumienia są wojny, autorytarne rządy, brak poszanowania ludzkiej godności, lekceważenie prawdy” – pisze rektor KUL, podkreślając, że kształtowanie sumienia jest jednym z najważniejszych zadań życiowych.
W jaki sposób należy sumienie wychowywać? Jak tłumaczy ks. prof. Mirosław Kalinowski podstawowe środki to: częsta lektura Pisma Świętego, rachunek sumienia, czyli konfrontacja własnych myśli i planów z tym, co sądzi o nich Bóg oraz walka z przesadną tolerancją wobec złych zachowań.
– Pomocą i zabezpieczeniem poprawnie ukształtowanego sumienia są wyrzuty, które w nim się budzą, gdy człowiek łamie zasady dobrego postępowania. Są one ostrzeżeniem, które nie powinno budzić lęku czy frustracji, ale motywować do pracy nad sobą i zmiany postępowania – wskazuje ks. prof. Mirosław Kalinowski, który w swoim liście odnosi się też do roli uniwersytetu katolickiego, gdzie „wiedza o Bogu i całej kulturze ludzkiej oświeconej przez wiarę ma wpływać na kształtowanie sumienia i uwrażliwiać je”.
Jak przekonuje rektor KUL, „uniwersytet katolicki to nie tylko szkoła umysłu, ale także szkoła sumienia”, w której przekazywana jest nie tylko wiedza, ale przede wszystkim mądrość, co doskonale rozumiał założyciel KUL ks. Idzi Radziszewski. To on w 1923 r. pisał, że „kamieniem węgielnym, na którym wspiera się zrąb uniwersytetu katolickiego, jest przeświadczenie, że wiara i rozum nie tylko nigdy nie mogą być w niezgodzie, ale owszem, wzajemnie się wspierają”, a uniwersytet katolicki „wstępuje w ślady przodków i wychowanie opiera na religii, nie wierząc w skuteczność moralności niezależnej i wychowania bez Boga”.
– Jako wspólnota akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II chcemy pozostać wierni zamysłom twórcy naszej uczelni. Pragniemy nadal budzić głos Boga w umysłach i sercach naszych pracowników i studentów, oświecać i ożywiać ich sumienia – podkreślił na zakończenie listu ks. prof. Mirosław Kalinowski, który wszystkim życzy takiej wrażliwości sumienia i codziennej pracy nad jego kształtowaniem.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze święta.
Nieszpory z oktawy.
Odmawia się Chwała.
Kompleta z niedzieli
I lub II.
Prefacja o Narodzeniu Pańskim
– nr 3-5.
W modlitwie eucharystycznej
1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Zaleca się I Modlitwę Eucharystyczną.
Po modlitwie po Komunii błogosławieństwo wina (Obrzędy błogosławieństw, t. 2, s. 226).
Msza o powołania
w parafii Szaniec.
Dzisiaj dzień imienin Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.
† Władysław Widłak 1982
† Stanisław Karbowniczek 2006
† Antoni Kwiecień 2008
† Stanisław Bielecki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl