Relacja "na żywo" z Brazylii - cz. 2

Publikujemy 2 częśc relacji z pobytu delegacji naszej diecezji w Brazylii - w ramach Światowego Dnia Młodzieży. Autorami relacji są: ks. Józef Majchrzyk i Marta Ćwierz. Zachęcamy do lektury.

16 lipca 2013 r.
Dzisiaj Mszą św. rozpoczął się etap diecezjalny Światowych Dni Młodzieży. Po Komunii św. uczestniczyliśmy w uwielbieniu, do którego zaprosiliśmy także młodych przyjaciół z Brazylii. Po Eucharystii udaliśmy się do parku w celu ewangelizacji mieszkańców Kurytyby i lepszej integracji grup brazylijskiej i polskiej. Najpierw śpiewaliśmy piosenki w obydwu językach, co dało niesamowite poczucie jedności w Bogu. Później kosztowaliśmy brazylijskich przysmaków z grilla, a potem krótką przerwę wypełniliśmy grą w piłkę. Następnie po kilka osób rozpoczęliśmy spacer po alejkach, podczas którego zachęcaliśmy młode osoby do udziału w diecezjalnych dniach młodzieży, zapraszając także do wspólnej modlitwy i integracji w parku. Niektórzy z nas pierwszy raz mogli dzielić się w ten sposób wiarą. Przy jednej z alejek tańczyliśmy i śpiewaliśmy na cześć Boga, łącząc język portugalski, polski i angielski. Potem w podniosłej atmosferze jedności i wiary modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, do której włączyli się przechodnie. Po zakończeniu modlitwy wspólnie przeszliśmy do kościoła świętego Piotra i Pawła, śpiewając po drodze religijne piosenki. Wieczorem wróciliśmy do rodzin, z którymi dzieliliśmy się wydarzeniami z tego dnia, a także historia swoich krajów. 

17 lipca 2013 r.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy szczególnie. Na placu przed kościołem został przygotowany ołtarz, gdzie ustawiono figurę Matki Bożej z Aparecidy, patronki Brazylii. Na środku znajdowały się dwa wazony, wokół których utworzyliśmy krąg. Każdy z nas trzymał w rękach różę, symbolizującą jedno Zdrowaś Maryjo. Następnie odmówiliśmy wspólnie z Brazylijczykami różaniec. Przed każdą z tajemnic jeden z księży wprowadzał w jej istotę. Natomiast uczestnicy różańca, po każdym Zdrowaś Maryjo składali różę do wazonów. Po odśpiewaniu pieśni Czarna Madonna, przeszliśmy do podziemi kościoła. Znajdują się tutaj salki katechetyczne, w których co sobotę 200 młodych osób uczestniczy w lekcjach religii. Około godziny 11 zgromadziliśmy się w sali, w której przygotowywaliśmy paczki dla rodzin potrzebujących. Dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w zwyczaju tutejszej parafii, a także poświęcić chwilę, by pomóc mieszkańcom Kurytyby. Takie paczki są przekazywane co miesiąc do około 30 rodzin parafii. Po południu specjalnie dla naszej grupy został zorganizowany festyn na wzór wydarzenia, odbywającego się co roku w czerwcu w Kurytybie. Tradycja ta ma korzenie chrześcijańskie i wspomina czterech świętych: Piotra, Pawła, Antoniego i Jana. Podczas tego festynu mieszkańcy przebierają się w stroje związane z pracą na roli, przypinają do swoich ubrań „łatki”, symbolizujące poszczególnych świętych, a także tańczą i uczestniczą w zabawach. Również my włączyliśmy się w to świętowanie, przedstawiając również nasze tradycyjne tańce. O godz. 19.00 odbyła się Eucharystia, wszyscy razem modliliśmy się za księdza biskupa Kazimierza Ryczana, który przeżywa dziś 20 rocznicę nominacji biskupiej. Późnym wieczorem przyszedł czas na długo oczekiwane wydarzenie-mecz piłki nożnej Brazylia kontra Polska. Ciekawi byliśmy, czy nastąpi drugie w historii futbolu zwycięstwo reprezentacji polskiej. Szybko się przekonaliśmy, że to niemożliwe. Mecz zakończył się wynikiem 8:2,  ale przegrać z Brazylią to nie wstyd. Jednak na trybunach królował polski doping a po meczu wszyscy razem świętowaliśmy radość. Atmosfera fair play zwyciężyła tego dnia.

18 lipca 2013 r.
Czwartek to dzień poznawania Kurytyby i wyrażenia naszej jedności i radości z życia w Chrystusie. Wycieczkę rozpoczęliśmy od najstarszego placu miasta – Praca Santos Andrade. Następnie przeszliśmy w stronę pierwszego uniwersytetu w Brazylii, Universidade Federal do Parana. Na pierwszej ulicy miasta – Rua Quinze de Novembro, wspólnie śpiewaliśmy religijne piosenki. Spontanicznie wytworzyła się atmosfera ewangelizacji, która trwała około pół godziny. Kolejnym obiektem zwiedzania była Katedra, do której weszliśmy na modlitwę osobistą. Natomiast w nowoczesnej kaplicy, gdzie odbywa sie całodobowa Adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólnie modliliśmy się pieśnią. Po pamiątkowych zdjęciach przejechaliśmy do włoskiej dzielnicy w Kurytybie do znanej restauracji Madalosso. Druga część zwiedzania rozpoczęliśmy od wjazdu na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy Kurytybę, a także przepiękne krajobrazy wokół miasta. Następnie przejechaliśmy do Parku Tangua, gdzie spotkaliśmy młodych, pełnych entuzjazmu przyjaciół z Paragwaju, Hiszpanii, Austrii i Stanów Zjednoczonych, którzy tak jak my, oczekują na spotkanie z papieżem. Podziwialiśmy piękno natury-jaskinie, jezioro, wodospad. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Opery de Arme. Wieczorem po kolacji, polską grupą zgromadziliśmy się wokół Tabernakulum, żeby prosić Ducha Świętego o dobre przeżycie Eucharystii, a także dziękować za otrzymaną miłość i dobroć od Brazylijczyków. Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk, a homilie wygłosił bp Henryk Tomasik, który podkreślił, że pomimo tego, że nie znamy swoich imion, to łączy nas jedno imię – Chrześcijanin.

19 lipca 2013 r.
Najpiękniejsze rozpoczęcie dnia to spotkanie w modlitwie. Taki był dzisiejszy poranek-Adoracja Najświętszego Sakramentu. Obie grupy zgromadziły się w kościele, by wspólnie pogłębiać wiarę i odkrywać wole Chrystusa. Modlitwa spontaniczna przed Chrystusem Eucharystycznym, połączona ze śpiewem, stanowiła wprowadzenie do modlitwy wstawienniczej nad każdą z młodych osób. To ogromny dar wspólnoty, kiedy razem wznosimy prośby. Wszyscy przyjechaliśmy z wieloma sprawami, problemami, dlatego tak ważna stała się modlitwa w naszych intencjach. Na zakończenie otrzymaliśmy osobiste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Większość osób udała się do potrzebujących rodzin z przygotowanymi wcześniej paczkami, co było wstrząsającym zetknięciem z trzecim światem. Pozostała część grupy przygotowała oprawę muzyczną Eucharystii w parku im. bł Jana Pawła II, na którą przybyły polskie grupy, przeżywające etap diecezjalny Światowych Dni Młodzieży w Kurytybie. W pierwszej części spotkania w parku przemawiali polscy biskupi i politycy pochodzenia polskiego. Następnie zespół pieśni i tańca Polonii w Brazylii przedstawił wzruszający program artystyczny, który tchnął miłością do Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy, a homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Obecnych było wielu polskich kapłanów. Czytania i śpiewy na Liturgii poprowadziła nasza kielecka grupa, a uwielbienie po Komunii przygotowali młodzi z Siedlec. Wieczorem udaliśmy się do rodzin, gdzie spędziliśmy ostatnie wspólne i pełne sympatii godziny.

20 lipca 2013 r.
To najważniejsza sobota w życiu Kasi i Kamila, którzy podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 udzielili sobie Sakramentu małżeństwa. Jednak już od rana trwały przygotowania do tego wydarzenia. W Eucharystii wzięły udział także brazylijskie rodziny. Państwo młodzi otoczeni modlitwą i życzliwością, ślubowali sobie miłość i wierność do końca życia. Była to wyjątkowa Liturgia, gdzie w centrum naprawdę królował Chrystus. Młodzi pragnęli, aby ta uroczystość była prawdziwym zaproszeniem Jezusa do ich nowego życia. Po ceremonii ślubnej nowożeńcy i goście zostali poczęstowani pysznym obiadem i tortem. Po południu przyjechaliśmy przed katolicki uniwersytet, gdzie odbyła się centralna Msza święta etapu diecezjalnego pod przewodnictwem biskupa Kurytyby Moacyr José Vitti. Pomimo ulewnego deszczu na placu zgromadziło się ponad dwa tysiące młodych osób. O godz. 20.00 nastąpił ciąg dalszy świętowania zaślubin Kasi i Kamila. Podczas wesela po raz kolejny doświadczyliśmy niesamowitej gościnności przyjaciół z Kurytyby, którzy zorganizowali zabawę i posiłek. Dzieci z parafii przedstawiły kilka portugalskich piosenek, a potem w niezwykle podniosłej atmosferze zatańczyliśmy poloneza.  Około 150 osób przez 25 minut wykonało wszystkie znane nam figury tego polskiego tańca. Radosna zabawa trwała do północy.

21 lipca 2013 r.
Tego dnia o godz. 7.30 przeżywaliśmy ostatnią wspólną Mszę św. Gorąca modlitwa przerodziła się w gorące pożegnania, których nie chcieliśmy przerywać. To był znak wspaniałych więzi, które narodziły się pomiędzy nami. Na koniec zaprosiliśmy wszystkich do Polski, do Kielc. Z grupą z tej parafii spotkamy się jeszcze w Rio de Janeiro. Około 50 z nich wraz z proboszczem ks. Alceu, wybiera się na spotkanie z Ojcem Świętym. Około południa wylecieliśmy do Sao Paulo, skąd jutro wybieramy się do Rio de Janeiro.

cdn

17 lipca - Festyn
17 lipca - Mecz
17 lipca - Mecz
18 lipca - Kurytyba, Uniwersytet
18 lipca - Kurytyba, Katedra
18 lipca - Kurytyba, panorama
18 lipca - Kurytyba, przy kaplicy adoracji
20 lipca - Msza św. z abp Kurytyby
20 lipca - Ślub Kasi i Kamila
20 lipca - Ślub Kasi i Kamila
20 lipca - Ślub Kasi i Kamila
20 lipca - Ślub Kasi i Kamila