Relacja z Brazylii

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej dotarła wiadomość z dalekiej Brazylii, gdzie w parafii w Laranjal posługuje ks. Piotr Pochopień – nasz Rodak. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej. Urlop szybko minął. Powrót do Brazylii, dziękując Bogu odbył się bez żadnych komplikacji. Po przyjeździe do parafii przywitała mnie zimna pogoda, pierwszej nocy było minus 6 stopni, takiej temperatury najstarsi ludzie nie pamiętają i niestety wymarzły plony kukurydzy i soi.

29 czerwca odbył się Odpust parafialny ku czci św. Piotra Apostoła. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz Amilton  Manuel da Silva. Wraz z nim koncelebrowali zaproszeni polscy kapłani pracujący w Brazylii. Podczas Mszy św. odpustowej zostały wprowadzone relikwie św. ojca Pio, za które jeszcze raz dziękuję ojcom kapucynom.

Na koniec Mszy św. przekazałem księdzu biskupowi do katedry relikwie św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz sprawił wielką radość przekazując dla mnie IV tom brewiarza, którym modlił się św. Jan Paweł II, dla ks. Zdzisława Nabiałczyka przekazał palkę, dla ks. Marka Figurskiego puryfikaterz – używane do Mszy św. przez Jana Pawła II.

Zauważyłem, że w parafii większość ludzi nie nosi medalików czy krzyżyków, dlatego będąc na urlopie w Polsce postanowiłem zakupić kilka tysięcy krzyżyków (waga 41 kg, co zajęło półtorej walizki). Uroczystego poświęcenia, rozdania i odnowienie przyrzeczenia wierności Krzyżowi Chrystusowemu, dokonałem w drugą niedzielę lipca.

W trzecią niedzielę lipca było uroczyste poświęcenie pojazdów pod patronatem Miva Polska.

Także w tą niedzielę został rozlosowany rower dla dzieci na zakup którego fundusze przekazała jedna rodzina podczas mojego pobytu w Polsce.

23 lipca zainaugurowaliśmy w każdy piątek różaniec rodzin. (mamy w każdy czwartek różaniec o 6.00 rano mężczyzn i 18.00 kobiet, w poniedziałki dzieci, a w soboty młodzieży) może ten różaniec zmobilizuje tych, którzy nie uczestniczą.

Od przyjazdu na tygodniu odbywają się spotkania z  grupami pastoralnymi, omówienie półrocza i plany na kolejne miesiące pracy w kościele.

W 17 niedzielę zwykłą zakończyłem odwiedziny wszystkich kościołów filialnych (jest ich 16).

6 lipca odbyło się całodzienne spotkanie formacyjne księży diecezji Guarapuava. Było tak zimno, że przypomniały mi się spowiedzi w Wielkim Poście w niektórych parafiach, gdzie z zimna nie dało się wytrzymać, a para z oddechu zamarzała.

Od 2 do 6 sierpnia rozpoczynamy w diecezji Guarapuava  rekolekcje kapłańskie.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za okazaną życzliwość podczas mojego pobytu w Polsce.

Z pamięcią w modlitwie

ks. Piotr Pochopień