W sobotę, 7 maja 2016 r. w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji św. Pawła w Kielcach z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia odbyła się Konferencja nt. „Jezus, przyjaciel grzeszników”.
Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”. Zgromadziło się ponad 60 osób (osoby konsekrowane z różnych zgromadzeń, kapłani i osoby świeckie).
W tematykę dnia wprowadził ks. Marian Królikowski, przełożony generalny Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach, który ukazał osobę Jezusa będącego stale wśród grzeszników, pozwalającego dotykać się grzesznikom, co budziło zgorszenie ludzi pobożnych. Miłosierdzie Boga i Jezusa stanowi „Dobrą Nowiną w Dobrej Nowinie”.
Pierwszą konferencję: „Błogosławieni miłosierni... (Mt 5,7)” wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - „Miłosierdzie Boga nikogo nie wyklucza, a my idąc drogą miłosierdzia mamy pewność, że Bóg nas nie ominie”– mówił biskup. Precyzował także samo słowo: miłosierdzie, które pochodzi z gr. rahamim (wnętrzności matki, łono matczyne, siedlisko delikatnych uczuć). Chrześcijanin ma naśladować Boga, a więc być miłosiernym, współczującym i przebaczającym.
Następnie miało miejsce wystąpienie ks. prof. Stanisława Dyka, wykładowcy na KUL-u: „Miłosierny Samarytanin (Łk 10,30-37)”. Głęboka analiza przypowieści, z uwzględnieniem metody lectio divina, a także interpretacji ojców Kościoła pozwoliła odkryć niezmierne bogactwo tej perykopy. - „Bóg nie istnieje już tylko jako wspólnota (communio), przekonywał ks. Profesor, ale jako communio missio. Doświadczając spotkania z Chrystusem – Miłosiernym Samarytaninem (który nas widzi, podchodzi do nas, leczy nasze rany zadane przez grzech) mamy czynić podobnie wobec innych ludzi. Mamy być stale w drodze (idąc z Jezusem do Jerozolimy, a nie w odwrotnym kierunku) i mamy widzieć ludzi, troszczyć się o nich, stosując "oliwę" Słowa i prowadząc ich do wspólnoty Kościoła” – mówił ks. Dyk.
Ks. dr Paweł Tambor, rektor WSD podejmując temat: „Miłosierny Ojciec i Jego dwaj synowie (Łk 15,11-32) ” podjął się analizy przypowieści uwzględniając jej kontekst. Z perspektywy etyki cnót i sytuacyjnej, a także filozofii stoickiej odkrywał niezmierną głębię znaczeniową przypowieści. Każdy z nas może odkryć w sobie zachowanie syna młodszego, czyli oddalić się i odejść w dalekie strony lub starszego – traktować dom Ojca jak więzienie i dać się ponieść zazdrości. Bóg Ojciec okazuje swe miłosierdzie tak jednemu jak i drugiemu. Wyraża się ono w radości Ojca, który wychodzi naprzeciw i tłumaczy.
W sesji popołudniowej ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik przygotował dla nas referat nt: „Liturgia Eucharystii źródłem i skutecznym narzędziem miłosierdzia”. Ukazał w nim liturgię Eucharystii, jako aktualizację i uobecnienie wszystkich aspektów miłosierdzia Bożego jako daru Ojca, którego dostępujemy przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym.
Końcowy referat stanowił podsumowanie całej Konferencji. Ks. Marian Królikowski, podejmując rozważanie perykopy: „Faryzeusz i celnik... (Łk 18,9-14) ”, ukazał przeszkody w przyjęciu Bożego miłosierdzia. Uważna analiza tekstu biblijnego doprowadza nas do praktycznych wniosków dlaczego jedna modlitwa została wysłuchana, a druga nie. Faryzeusz jawi się jako reprezentant ludzi religijnych, pobożnych, uważających się za sprawiedliwych, którzy przez swą obłudę zamykają się na Boże miłosierdzie. Natomiast celnik w pokorze liczył tylko na Boże miłosierdzie – i został zbawiony.
Z całości rozważań można było wydobyć wiele postulatów dla życia duchowego.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl