Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów w Brzezinach

W niedzielę, 30 czerwca 2024 r. ks. prałat dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej wprowadził do kościoła w Brzezinach relikwie 9 błogosławionych członków Rodziny Ulmów. Odbyło się to przy śpiewie hymnu beatyfikacyjnego.

Relikwie znajdują się w posrebrzanym relikwiarzu ufundowanym przez rodzinę z Brzezin. Podczas uroczystości zostały umieszczone na specjalnie przygotowanym ołtarzyku z wizerunkiem Rodziny Ulmów i 9 płonącymi świecami.

Podczas homilii ks. Stanisław Słowik przybliżył drogę nowych patronów brzezińśkich do świętości oraz ich szczególną troskę o życie. Na koniec Eucharystii pobłogosławił wiernych relikwiami.

Józef i Wiktoria Ulma wzięli ślub w 1935 roku w Markowej. Żyli podobnie jak inni rolnicy w okolicy, ale nie byli tuzinkową rodziną. Byli przykładną, chrześcijańską rodziną. Doczekali się sześciorga dzieci, a w 1944 roku Wiktoria była w zaawansowanej ciąży z siódmym potomkiem. Zdecydowali się na heroiczny czyn – ukrywanie przed Niemcami grupy Żydów. Trwało to prawdopodobnie około 1,5 roku aż do nocy z 23 na 24 marca 1944 r. Wtedy do Markowej przyjechało kilku żandarmów niemieckich i granatowych policjantów. Rozstrzelali ukrywających się Żydów. Następnie zamordowali Józefa i Wiktorię, która zaczęła rodzić. Ostatnie strzały padły w kierunku wszystkich dzieci Ulmów. W kilka chwil zamordowano 17 osób…

Błogosławiona Rodzino Ulmów: Józefie, Wiktorio, Stanisławo, Barbaro, Władysławie, Franciszku, Antoni, Mario i Dziecko pod sercem Matki rodzone w męczeństwie – módlcie się za nami!