Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Złotej otrzymała relikwie św. Rity. W niedzielę, 16 kwietnia 2023 r. zostały one uroczyście wniesione do świątyni i umieszczone na specjalnie przygotowanym miejscu. Zostały podarowane parafii przez Księdza Biskupa Mariana Florczyka.
W homilii ks. biskup przypomniał postać św. Rity. To jak wyjątkowa święta, patronka spraw trudnych i beznadziejnych.
– Gdy studiowałem w Rzymie, bardzo często jeździłem do miejsca jej spoczynku – do Cascii. Wówczas miałem okazję obserwować jak wielkim kultem cieszy się ze strony Włochów. W każdą niedzielę tysiące osób odwiedzało to miejsce – zaznaczył.
Z kolei ks. Grzegorz Kaliszewski proboszcz parafii, podkreślił, że orędownictwo św. Rity jest bardzo skuteczne w wielu sprawach. Bardzo się cieszy, że to właśnie przez jej wstawiennictwo wspólnota parafialna w Złotej będzie mogła wypraszać potrzebne łaski.
– Wierni modlą się o łaskę uzdrowienia, miłość w małżeństwie i rodzicielską, ale przede wszystkim za jej wstawiennictwem chcą zaprosić Boga do swojego serca – dodał.
Od niedzieli (16 kwietnia) w świątyni, każdego 24 dnia miesiąca o godz. 18.00 sprawowane będą nabożeństwa z Litanią do św. Rity, rozważaniami i poświęceniem róż, które są atrybutem świętej, symbolem nadziei.
Święta żyła na przełomie XIV i XV wieku. Jej życie nie było łatwe. Poślubiła człowieka, awanturnika który żył z dala od Ewangelii. Został zabity. Jego śmierć chcieli pomścić jego synowie, ale ona sama nie chciała odwetu. Usiłowała przekonać synów i modliła się za nich, aby odstąpili od zemsty i przebaczyli zabójcom ojca. Nie zdążyli go pomścić, zmarli na dżumę. Z kolei włoska zakonnica zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. Została kanonizowana w 1900 roku.
Wprowadzenie relikwii św. Rity do kościoła parafialnego, połączone było z obrzędem poświęcenia dokonanych prac remontowych w kościele i wokół świątyni.
tekst za: radiokielce.pl
>> Więcej zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl