Homilia Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego na rozpoczęcie roku

ŚWIADKOWIE WIARY
Rozpoczęcie Roku Biskupa Czesława Kaczmarka

(Bazylika Katedralna, 20 stycznia 2023 r.)

1. Moi drodzy! Ostanie dni kończącego się tygodnia w liturgii Kościoła poświęcone są męczennikom: św. Fabianowi papieżowi i św. Sebastianowi, jutro zaś liturgia wspomni św. Agnieszkę, młodziutką męczennicę pierwszych wieków Kościoła. Podobnie jak my, zrodzeni do życia Bożego przez łaskę chrztu świętego, pozostali oni wierni Chrystusowi jako świadkowie wiary, nawet w obliczu prześladowań i śmierci (por. Jan Paweł II, Fides et ratio, 32).

Nic więc dziwnego, iż wczesnochrześcijański pisarz Tertulian głosi, że krew męczenników jest posiewem chrześcijan. Przymierze chrztu świętego i przelanie krwi dla Jezusa Chrystusa, Pana i Odkupiciela, na zawsze uczyniło ich przyjaciółmi Boga.

2. Dziś pytamy o naszą wierność Chrystusowi i nasze miejsce w Kościele, który jest Mistycznym Ciałem Jezusa Chrystusa, Jego żywym organizmem?  Czy dbamy o nasze przymierze z Bogiem? On w Jezusie Chrystusie chce je umacniać, wypisać je na naszych sercach, abyśmy na zawsze byli Jego ludem (por. Hbr 8, 6-13). A zbawienie, nasza droga do wieczności, jest dla wszystkich, którzy Bogu oddają cześć i pozwalają Mu, aby był mieszkańcem ich serc (por. Ps 85).

3. W codzienności naszego życia Bóg posługuje się ludźmi. Dlatego dla głoszenia dobrej nowiny Jezus, Boski Odkupiciel, powołał Dwunastu, aby szli i głosili Bożą naukę i poskramiali złe duchy (por. Mk 3, 13-19).

W tej sukcesji apostolskiej miał udział bp Czesław Kaczmarek, pasterz Kościoła kieleckiego w latach 1938-1963. Niestety, w czasie komunistycznych prześladowań, 20 stycznia 1951 r. został uwięziony i osadzony na lata w więzieniu na Mokotowie. Tortury, fałszywe oskarżenia, nagonka współczesnych mediów, intrygi  i haniebny wyrok skazujący uczyniły go wrakiem człowieka. Dlatego dziś,w dniu męczenników św. Fabiana i Sebastiana oraz w rocznicę jego aresztowania ogłaszam „Rok Biskupa Czesława Kaczmarka”.

Obok katedry jest jego piękny pomnik, który zawdzięcza kieleckiej społeczności: wiernym i duchownym diecezji, istnieje też kilka publikacji oraz film, a także Fundusz Stypendialny imienia Biskupa Męczennika. Ale czy jest o nim żywa pamięć w sercach mieszkańców Kielc, na ziemi świętokrzyskiej i w naszej diecezji?

Módlmy się więc, abyśmy o takich ludziach nigdy nie zapominali. Oni zrozumieli, że  prześladowanie jest łaską i bez odwetu kochali tak, jak Bóg kocha (zob. K. Argüello, Adnotacje 1988-2014, s. 120). A czy my potrafimy ich naśladować? Amen.

Posłuchaj: Homilia Biskupa Kieleckiego w wersji audio