Rowerami i z biskupem Marianem wyruszyli na Święty Krzyż

Około stu cyklistów wyruszyło dzisiaj wraz z Księdzem Biskupem Marianem Florczykiem w Pielgrzymce rowerowej na Święty Krzyż.

Pielgrzymka jest formą uczczenia relikwii Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium w Górach Świętokrzyskich i włączenia się w trwające przez tydzień obchody odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Pielgrzymka rowerowa uzupełnia i poprzedza Rajd Pielgrzymkowy na św. Krzyż, który w tym roku odbędzie się w 12. grupach pątniczych w sobotę 23 września.

Uczestnicy pielgrzymki spotkali się o godz. 9.00 na Placu św. Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze. Pod przewodnictwem bp. Florczyka zmówili modlitwę. Bp Marian Florczyk w słowie skierowanym do rowerzystów zwrócił uwagę na unikatowość świętokrzyskiego sanktuarium i wyraził radość, że wydarzenie odbywa się już po raz 11. Jak podkreślił, najważniejszym punktem pielgrzymki jest udział we Mszy św. w sanktuarium.

Jadący z pielgrzymką Zbigniew Piątek – były olimpijczyk w kolarstwie i członek kadry narodowej, wielokrotny mistrz Polski, a obecnie burmistrz Piekoszowa, także podkreślił ważność odpustu na św. Krzyżu, a zarazem zwrócił uwagę na walory sportu, ruchu fizycznego oraz na integrację, która jest udziałem uczestników.

Rowerzyści pokonują 35 km. Postoje mają m.in. w Bęczkowie i w Krajnie. Po pokonaniu trasy i dotarciu do świętokrzyskiego sanktuarium, pokłonią się relikwiom Krzyża Świętego i wezmą udział we Mszy św., której będzie przewodniczył ks. Krzysztof Banasik, diecezjalny duszpasterz kultury zdrowotnej i sportu. Chętni będą mogli, po zakończeniu pielgrzymki, wrócić do Kielc autokarem.

Organizatorami XI Pielgrzymki Rowerowej na Święty Krzyż są: Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej oraz Caritas Diecezji Kieleckiej.

Bp Marian Florczyk, delegat ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Społecznych, chętnie inicjuje i osobiście angażuje się w wydarzenia o charakterze turystyki pielgrzymkowej, m.in. doroczną majówkę rowerową w okolicach urodzin św. Jana Pawła II, pielgrzymkę rowerową na św. Krzyż, czy rajd „Kielce znane i nieznane” oraz spływy kajakowe. Od trzech lat z inicjatywy bp. Florczyka odbywają się duszpastersko – sportowe wydarzenia związane z obrońcami Westerplatte, z których więcej niż połowę załogi stanowili żołnierze z Kielecczyzny. Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków już trzykrotnie przejechał przez całą Polskę, z Kielc do Gdańska.

tekst za: ekai.pl

 

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej