Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła na Jasną Górę

X Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła do celu. Na Jasną Górę przyjechało prawie 400 rowerzystów z naszej diecezji. Na szczycie powitali ich Ojcowie Paulini, a Eucharystii na zakończenie pielgrzymki przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Pielgrzymowaliśmy przez cztery dni, wyruszając z Kielc, przez Chmielnik, Busko Zdrój, Mnichów, Dzierzgów, Lelów, zdążając do domu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przy pochmurnym niebie, przy piekącym słońcu, a także w deszczu, w trudzie i zmęczeniu pokonaliśmy 265 kilometrów i dotarliśmy do celu. Naszą rodzinę pielgrzymkową tworzyło 12 księży, osoby rożnych zawodów i stanów, dzieci, młodzież, dorośli i starsi – podsumowuje ks. Tomasz Biskup, dyrektor pielgrzymki.

Dojeżdżając do szczytu Jasnej Góry, kieleccy rowerzyści pozdrowili Matkę Bożą dzwonkami rowerowymi. – To cudowne uczucie, zawsze mam w pamięci, kiedy na deptaku pod Jasną Górą prowadzimy rowery, dzwonimy dzwonkami – to trzeba przeżyć samemu – mówi Michał z grupy pomarańczowej.

O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – Patrząc na wypełnioną kaplicę zadałem sobie pytanie: jaki jest sens takiego wysiłku? Przecież nie ma laurów Tour de Pologne, nie ma nagrody Vuelta de Espana czy Giro d’Italia. A jednak jest jeszcze tak wiele osób, które w ten sposób, swoim wysiłkiem, trudem, chciały uczcić Maryję – podkreślił bp Piotrowski.

Kaznodzieja zaznaczył wielkie znaczenie jasnogórskiego sanktuarium w duchowym życiu Polaków. - Nazywam to miejsce geniuszem ewangelizacji Polaków. To miejsce jest wieczernikiem dziejów naszej Ojczyzny. Przez wieki przychodzili tu pielgrzymi, reprezentujący różne warstwy społeczne, intelektualne i duchowe. Ale wszyscy, bez wyjątku, nawet w trudnej kondycji duchowej, chcieli usłyszeć dobrą radę Maryi „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”.

Po Mszy św. pielgrzymi powrócili do Kielc i innych miast naszej diecezji autokarami, a ich rowery zostaną przewiezione samochodami transportowymi.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć