Rowerowy rajd dotarł na Westerplatte

W czwartek, 31 sierpnia rowerzyści uczestniczący w trzecim Rajdzie Rowerowym imienia Westerplatczyków z Kielc na Westerplatte dotarli szczęśliwie do celu wyprawy.

Uczestnicy Rajdu pokonali ponad 700 kilometrów i w ten sposób uczcili pamięć o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, którzy od pierwszych chwil wojny dzielnie bronili skrawka Ojczyzny na Westerplatte.

Rowerzyści pokonując w 5 dni trasę z Kielc do Gdańska codziennie uczestniczyli w porannej Mszy Świętej. Szczęśliwie dotarli do celu 31 sierpnia około godz. 16:00.  Tego dnia delegacja z województwa świętokrzyskiego wzięła udział we Mszy św. odprawionej o godz. 17.00 z okazji 43. rocznicy zwycięstwa NSZZ Solidarność w bazylice św. Brygidy w Gdańsku pod przewodnictwem księdza biskupa Wiesława Szlachetki.

1 września o godzinie 4.45 na zaproszenie Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka który był gospodarzem wydarzenia, wszyscy uczestnicy rajdu oraz delegacja z naszego województwa wzięła udział w uroczystościach pod Pomnikiem na Westerplatte. Następnie po oficjalnych obchodach delegacja z naszego województwa wraz zMarszałkiem Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydentem Kielc Bogdanem Wentą złożyła wiązankę pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku na półwyspie Westerplatte.

Wśród zaproszonych gości byli: uczestnicy III Rajdu Rowerowego imienia Westerplatczyków,Magdalena Fogiel-Litwinek – Zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP razem z delegacją kadry i młodzieży OHP, Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty wraz z młodzieżą, przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach, Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno, delegacja samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn oraz delegacja z Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterów Obrońców Westerplatte w Gdańsku.

Inicjatorem wydarzeń poświęconych pamięci żołnierzy z Ziemi Kieleckiej walczących na Westerplatte jest ksiądz Biskup Marian Florczyk. Westerplatte to gdański półwysep przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 funkcjonowała na nim Wojskowa Składnica Tranzytowa, której tygodniowa obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy. Rajd rowerowy miał na celu kultywowanie pamięci o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, a tym samym propagowanie wiedzy o bohaterach walczących na Westerplatte i kontynuowanie cyklicznych obchodów.

Dominika Darowska-Nowak
RZECZNIK PRASOWY ŚWK OHP

__________________

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał w 2021 r. z inicjatywy

ks. bp. Mariana Florczyka jako grupa nieformalna.  W jego skład wchodzą:

1. Ksiądz Biskup Marian Florczyk,

2. Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego,

3. Rafał Nowak - Wicewojewoda Świętokrzyski,

4. dr Dorota Koczwańska-Kalita – była Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach,

5. dr Robert Piwko - Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach,

6. płk Sławomir Machniewicz - Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

7. Bożena Szczypiór - Pierwszy Zastępca Prezydenta Kielc,

7. Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty,

8. Magdalena Fogiel-Litwinek - Zastępca Wojewódzkiego Komendanta Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach.

Od 2022 r. partnerami wydarzenia są:

1. płk Adam Włoczewski - Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach,

2. nadinsp. dr Jarosław Kaleta - Komendant  Wojewódzki  Policji w Kielcach.

Partnerem odpowiedzianym za stronę finansową jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno

 

Cykl przedsięwzięć upamiętniający kieleckich Westerplatczyków:

Wszystkie przedsięwzięcia organizowane są w ramach współpracy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”.

 

III Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków

Trasa rajdu rowerowego w dniach 27.08.2023r. – 01.09.2023r. z Kielc do Gdańska upamiętniająca Obrońców Westerplatte z września 1939r.

Przebieg rajdu:

1. Dzień 27.08.2023r. – (niedziela) godz.7.30 udział w Mszy  Świętej w Katedrze, godz. 8.30 spotkanie przy pomniku Jana Pawła II, wyjazd z Kielc do Tomaszowa Mazowieckiego. Na pierwszy etap rajdu z Kielc do Dąbrowy zapraszamy wszystkich chętnych na rowerach, którzy chcą odprowadzić uczestników Rajdu.

2. Dzień 28.08. 2023r – (poniedziałek) wyjazd z Tomaszowa Maz. godz. 7.30 do Uniejowa - godz. 17.00.

3. Dzień 29.08. 2023r – (wtorek) wyjazd z Uniejowa godz. 7.30 do  Gniezna - godz. 17.00.

4. Dzień 30.08.2023r – (środa) wyjazd z Gniezna godz.7.30 do Grudziądza - godz.18.00.

5. Dzień 31.08.2023r  - (czwartek) wyjazd z Grudziądza godz. 7.30 do Gdańska (Westerplatte) - godz. 16.00.

6. Dzień 01.09.2023r. - (piątek) udział w uroczystych obchodach na  Westerplatte. Zwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Grupa rowerzystów przez całą trasę rajdu z Kielc do Westerplatte będzie promować pamięć o żołnierzach 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz województwo świętokrzyskie w przestrzeni ogólnopolskiej. Ponadto planowana jest promocja wydarzenia w mediach regionalnych i ogólnopolskich, a także mediach społecznościowych.

W terminie 30.08 – 1.09.2023 na Westerplatte pojedzie autokarem delegacja przedstawicieli instytucji współorganizujących obchody upamiętniające Westerplatczyków. Delegacja wspólnie z uczestnikami Rajdu weźmie udział 31.08. w Mszy Św. w Bazylice p.w. Św. Brygidy w Gdańsku (rocznica porozumień sierpniowych) oraz 01.09.2023 w uroczystych obchodach o  godz. 4.45 na Westerplatte.

 

1.09.2023r. (piątek) – Akcja Zapal Znicz pamięci dla Westerplatczyka.

Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił Westerplatczyków znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego. Zapalając znicze pamięci 1 września złożony zostanie hołd bohaterom wojny obronnej 1939 r., którzy ofiarnie bronili ojczyzny przed atakiem dwóch totalitaryzmów. Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego wraz

z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnią uczestników obrony Westerplatte – pierwszej bitwy II wojny światowej.

 

2.09.2023r. (sobota) godz.10.00 – 14.00 - Festyn Historyczny organizowany ku uczczeniu pamięci Obrońców Westerplatte - Stadion Piłkarski na Szczepaniaka (główny organizator Miasto Kielce)

Ogólny zamysł dotyczy połączenia sportu i historycznej wojskowej spuścizny miasta Kielce, wyszedł on od księdza Krzysztofa Banasika duszpasterza kieleckiego sportu. WKS „Stadion” jest kontynuatorem przedwojennej tradycji jednego z dwóch najstarszych klubów sportowych w województwie, utworzonego przy 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, który nosił tą samą nazwę. Zaplanowany program ma zadbać zarówno o wymiar patriotyczny, ale także historyczno – edukacyjny.

Dodatkową okazją do tegorocznego wydarzenia jest 40 rocznica powstania powojennego WKS „Stadion” będącego swego czasu wiodącym klubem piłki nożnej w Kielcach.

           

7.09.2023r. godz. 11.00 (czwartek) - Wojewódzkie Uroczystości ”Pamiętamy o Westerplatczykach”  w Kielcach.

Msza św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach, następnie uroczystości na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. W ramach uroczystości planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Westerplatczykom i zapalenie zniczy. Uroczystość zakończy prelekcja na temat Kieleckich Westerplatczykach oraz projekcja filmu.

 

Informacje o Westerplatte

80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Westerplatte jest symbolem heroizmu żołnierzy polskich, ale stanowi również dla przyszłych pokoleń memento. Nie pozwala zapomnieć o okrucieństwie wojny. To ważne, by zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i ich bohaterach.

Niemal połowa załogi Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów,

a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dow. 2. DPL w Kielcach płk. piech. Edwarda Dojan-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte.

17 marca 1939 r. wyjechała na placówkę pierwsza zmiana żołnierzy z Kielc. Służbę na Westerplatte traktowano jako wyróżnienie. Zmianą dowodził porucznik Leon Pająk - mieszkaniec Kielc. Na rozkaz Ministerstwa Spraw Wojskowych, służbę na Westerplatte objęło wówczas 68 żołnierzy. Wchodzili oni w skład polskiej załogi składnicy tranzytowej dla materiałów wojennych, transportowanych drogą morską na potrzeby armii. W dniu

1 września 1939 roku o godz. 4.45 pancernik “Schleswig-Holstein" ostrzelał teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej - małego skrawka polskiej ziemi w granicach Wolnego Miasta Gdańska, nad którym już wcześniej zawisły flagi ze swastyką. 182 żołnierzy i pracowników cywilnych, stanowiących załogę Westerplatte, nie dało się zaskoczyć. Obrona placówki miała trwać kilka godzin, a trwała siedem dni.