1 maja 2021 r. w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach Biskup Kielecki Jan Piotrowski pobłogosławił obrazy św. Józefa i tym samym rozpoczęła się Peregrynacja Obrazu Opiekuna Rodziny po diecezji kieleckiej. Towarzyszy jej hasło: „Święty Józefie, po drogach życia nas prowadź”.
Ponadto 4 obrazy zostały przekazane Siostrom Zakonnym z klasztorów klauzurowych na terenie diecezji, aby nieustannie modliły się w intencji duchowych owoców peregrynacji w Kościele Kieleckim. Jeden obraz został przekazany Wyższemu Seminarium Duchownemu w Kielcach.
Jak odbywa się Peregrynacja?
W każdej parafii obraz gości przez jeden tydzień - od soboty do soboty. Już wieczorem, 1 maja odbędzie się uroczyste wprowadzenie obrazu do wyznaczonego kościoła parafialnego (parafii dziekańskiej lub innej, wcześniej ustalonej parafii dekanatu). Obraz zostaje ustawiony na specjalnym, odpowiednio udekorowanym podwyższeniu (nie na ołtarzu). Następuje okadzenie obrazu, odczytanie Ewangelii, słowa Biskupa Kieleckiego i powitanie ze strony ks. proboszcza i delegacji parafian.
O stałej porze rozpoczyna się Msza święta z homilią. 1 maja możemy wybrać formularz o św. Józefie Rzemieślniku. W dni powszednie Okresu Wielkanocnego możemy posłużyć się formularzem Mszy świętej o św. Józefie, który znajdziemy w opracowaniuMsze, homilie i nabożeństwa do Świętego Józefa. Materiały pomocnicze, Poznań (Pallotinum) 2015. Nabożeństwo majowe (lub czerwcowe) można zakończyć modlitwą do św. Józefa. Najświętszy Sakrament może być wystawiony do adoracji na czas czuwania modlitewnego, zakończonego Apelem jasnogórskim, czy też przedłużonego do godzin późniejszych, według uznania i potrzeb duszpasterskich. W tym czasie poszczególne wspólnoty parafialne lub przedstawiciele różnych stanów mogą podjąć czuwanie modlitewne przy obrazie. Czuwanie modlitewne należy zaplanować tak, aby nie zabrakło w nim dłuższych momentów ciszy.
W niedziele i uroczystości liturgia Mszy świętej jest sprawowana według kalendarza liturgicznego. W homilii i w modlitwie powszechnej należy uwzględnić tematykę peregrynacji. Po każdej Mszy świętej można odmówić litanię do św. Józefa lub inną modlitwę do Świętego.
W kolejne dni peregrynacji zaleca się wykorzystać szczególnie godziny wieczorne: Msza święta z homilią, nabożeństwo majowe lub czerwcowe, czuwanie modlitewne z uwzględnieniem apelu jasnogórskiego. W ciągu dnia można wykorzystać do wspólnej modlitwy zwłaszcza takie momenty jak południe (Regina caeli/Anioł Pański) czy godzina miłosierdzia (koronka). Można też któregoś dnia w godzinach dopołudniowych odprawić Mszę świętą z udzieleniem sakramentu chorych oraz umożliwić chorym czuwanie przy obrazie. Podczas trwania peregrynacji kościoły powinny być otwarte dla wiernych. Prezbiterzy powinni wykorzystać czas peregrynacji na gorliwą posługę w sakramencie pokuty i pojednania. Powinni też znaleźć czas na czuwanie we wspólnocie kapłańskiej dekanatu.
Na zakończenie peregrynacji należy zaplanować Mszę świętą o wcześniejszej porze, aby zdążyć odwieźć obraz do kolejnej parafii dekanatu. Po zakończeniu Mszy świętej, ks. proboszcz oddaje parafię pod opiekę św. Józefa i następuje pożegnanie obrazu przez przedstawicieli parafii. Obraz zostaje uroczyście wyniesiony z kościoła do samochodu, którym zostanie przewieziony do następnej parafii. Po przybyciu na miejsce, ks. proboszcz wraz z delegacją parafian przekazują obraz przed kościołem ks. proboszczowi i wiernym kolejnej parafii dekanatu.
Pomoce duszpasterskie znajdziemy w książce przygotowanej na peregrynację obrazu św. Józefa w Diecezji Kieleckiej (aktualnie w trakcie drukowania). Zaleca się też wykorzystać Msze, homilie i nabożeństwa do Świętego Józefa. Materiały pomocnicze, Poznań (Pallotinum) 2015, oraz inne pomoce, licznie wydawane z okazji trwającego Roku św. Józefa.
Peregrynację obrazu w parafiach uzgadniamy w dekanatach, uwzględniając możliwości jak i potrzeby poszczególnych parafii. Plan peregrynacji w dekanatach należy przesłać do Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej. Po zakończeniu peregrynacji w parafiach, obraz pozostaje w kościele dekanalnym w odpowiednio przygotowanym miejscu.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl