Rozpoczęła się Wakacyjna Akcja Caritas

Nadeszły długo wyczekiwane wakacje. Zaraz pierwszego dnia, bo już 25 czerwca 2022 r. pierwsza grupa dzieci wyjechała na kolonie do Zakopanego. 45 uczestników z Kielc i Proszowic pod opieką wychowawców aktywnie odpoczywa w otoczeniu pięknej, tatrzańskiej przyrody.

Oprócz kolonii w Zakopanem Caritas Diecezji Kieleckiej zaplanowała jeszcze 4 turnusy nad Morzem Bałtyckim w Chłapowie, niedaleko Władysławowa. Kolonie przeznaczone są dla dzieci z rodzin uboższych, dysfunkcyjnych czy tych, które po prostu potrzebują wsparcia i chwili wytchnienia. Łącznie na 5 turnusach wypoczywać będzie około 400 dzieci.  W koloniach weźmie też udział 40 dzieci z Ukrainy, które przebywają na terenie diecezji kieleckiej. Głównie wypoczywać będą w Ośrodku Kolonijnym w Kaczynie, ale kilkoro także na innych turnusach. Program kolonijny obfitować będzie w wycieczki, gry i zabawy na świeżym powietrzu, kąpiele morskie i górskie spacery. Ważnym elementem kolonii będzie realizacja programu wychowawczego „Odkrywcy talentów”,  który zawiera  refleksję nad uzdolnieniami, którymi zostaliśmy obdarowani, w jaki sposób możemy je odkrywać i rozwijać, a co nam w tym przeszkadza. Treści nawiązują do postaci Roku 2022, który przez Sejm RP został poświęcony m.in. Marii Konopnickiej, Wandzie Rutkiewicz, Józefowi Wybickiemu i Ignacemu Łukasiewiczowi. Program zawiera również elementy profilaktyczne i duchowe.

W ramach Wakacyjnej Akcji Caritas przeprowadzone zostaną także półkolonie w miejscu zamieszkania, w których weźmie udział ok. 250 dzieci. Turnusy w tej formie odbędą się głównie na bazie placówek wsparcia dziennego w Kielcach, Jędrzejowie, Chmielniku oraz w Proszowicach. W czasie półkolonii zaplanowano przede wszystkim dużo wycieczek po regionie świętokrzyskim, gier i zabaw integracyjnych, a także zajęcia wychowawcze i profilaktyczne.

Wakacyjna Akcja Caritas organizowana jest ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz dzięki dofinansowaniu Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gmin Jędrzejów, Słomniki i Miechów oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Dzieciom z Buska Zdroju.