Felieton Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego na Wielki Post 2019
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Wielki Post, który wyrasta z tradycji Kościoła i przesłania Ewangelii, jest drogą do Świąt Wielkanocnych. Zauważmy, że Pan Jezus przed podjęciem publicznej działalności wyszedł na pustynię, aby się modlić, przebywać w ciszy i przeżywać umartwienie cielesne. Tam został też poddany gwałtownej próbie kuszenia przez szatana. Jego wyjście, było zamierzone i było nie tylko przygotowaniem się do publicznej działalności, ale wchodzeniem w relację z Ojcem przez, Którego został posłany do świata (zob. Mt 4, 1-11).
Tradycja Kościoła w nauczaniu Ojców Kościoła, świętych mężów i nauczycieli wiary pierwszych wieków chrześcijaństwa, mówi nam wiele o Wielkim Poście. O tym szczególnym czasie, jego praktykach i owocach. Wielki Post jest oczyszczeniem siebie, aby było w nas więcej miejsca dla Pana Boga. Święty Augustyn zauważył, że wiele wysiłku i troski wkładamy w to, aby żyć komfortowo, cieszyć się powodzeniem, być akceptowanym i kochanym. Jednak stawia i drugie pytanie: a co robimy, aby przygotować się na ostateczną podróż, na spotkanie z Bogiem? Czy podejmujemy wysiłki życia duchowego?
W tegoroczny Wielki Post Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas do refleksji, aby rozeznać kim jestem? Jak żyję? Jak powrócić z miłością do Bożego prawa, przykazań, ducha Ewangelii i błogosławieństw? Papież przypomina rzecz zasadniczą, o której dziś niestety zapominają pojedynczy ludzie oraz całe społeczności, że człowiek nie jest bogiem stworzenia. Człowiek jest dziedzicem, użytkownikiem, który ma czynić sobie ziemię poddaną. Pan Bóg, go w tym nie ogranicza. Ale człowiek powinien szanować dzieła Boże i odnajdywać w nich to, co go wewnętrznie buduje, aby chronić się – jak podkreśla Ojciec Święty – przed niszczącą siłą grzechu.
Post rozpoczynamy od posypania głów popiołem na znak wołania o pokutę. Popielec wskazuje, że życie przemija, coś jest za nami, a jednocześnie przypomina, że należy zabiegać o swoją duszę. Kiedy kapłan posypie naszą głowę popiołem, miejmy świadomość, że Pan Bóg łaskawie na nas patrzy, ponieważ Jego miłość jest miłosierna i niezmienna.
Wielki Post to wyzwanie i zadanie. Post, modlitwa i jałmużna są bronią współczesnego człowieka, aby człowiek nie stawał się drapieżnym konsumentem dóbr materialnych i obyczajowych. Dlatego, jako chrześcijanie przyjmujemy to zaproszenie Ojca Świętego, które wyrasta z Ewangelii i zechciejmy wejść w przestrzeń modlitwy. A Wielki Post w polskiej tradycji ofiaruje nam różne jej formy: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje oraz sakrament pokuty i pojednania, który jest formą intymnego spotkania z miłosiernym Bogiem, który jest przebaczającą Miłością. Ramiona miłosiernego Boga są dla nas szeroko otwarte. On nas przygarnia i patrzy na nas z czułością Ojca, tak jak patrzył na syna marnotrawnego (zob. Łk 15,11-32). Pan Bóg ciągle ma skierowany wzrok ku nam, nawet jeśli nam się wydaje, że się przed nami ukrywa.
Życzę wszystkim wiernym, aby wypełniło się w nas życzenie św. Pawła, jakie kiedyś wyraził w Liście do Koryntian, że to, co stare minęło i oto wszytko jest nowe. Ono będzie nowe dzięki nowej łasce. Post jest czasem, aby tak właśnie było również w naszym życiu, abyśmy doświadczyli duchowej odnowy.
Szczęść Boże!
Wasz Biskup
† Jan Piotrowski
Foto: Środa Popielcowa na Barwinku
Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl