Około 400 osób, przybyłych z kilkudziesięciu parafii diecezji kieleckiej oraz goście z innych diecezji wzięło udział w XXI Pielgrzymce Pokutnej Rycerstwa Niepokalanej do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy. Modlitwie pielgrzymów przewodniczyli Biskup Kielecki Jan Piotrowski i o. Stanisław Piętka OFMConv – prezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce.
Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski. Witając pielgrzymów podkreślił, że wszyscy jesteśmy na „wielkopostnej drodze przemiany w Morawicy, aby tutaj przejść Drogę Krzyżową i odkrywać tajemnicę odkupieńczej miłości, jaką Bóg w Jezusie Chrystusie dzieli się z ludzkością w każdym człowieku z osobna”.
Bp Piotrowski w homilii nawiązał do postawy Maryi i drogi przez Nią przemierzanej, która stała się czymś powszechnym w życiu Matki Jezusa, począwszy od drogi, którą przebyła do św. Elżbiety, niosąc Syna pod sercem.
– „Pielgrzymka, którą przemierzamy do Morawicy, to nie tylko pokonanie drogi, może czasem trudnej, do jakiegoś wyznaczonego celu, ale to ważna podróż w głąb samego siebie, aby spotkać Boga, który jest miłością. Pielgrzymka to także odpowiedź na wewnętrzny głos, który wzywa ochrzczonego do wyruszenia i pokornego odkrywania siebie w Bożym zwierciadle łaski nawrócenia dla przemiany i umocnienia wiary” – mówił w homilii bp Jan Piotrowski.
Po Mszy św. odbyła się terenowa Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej, zbudowanej w pobliżu morawickiego kościoła, którą poprowadził o. Stanisław Piętka, z udziałem bp. Jana Piotrowskiego, pątników z towarzyszącymi im kapłanami oraz parafian z Morawicy.
Przy kolejnych stacjach prowadzący nawiązywał do życia św. Maksymiliana Kolbego. To właśnie św. Maksymilian Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej 16 października 1917 r., w roku objawień fatimskich.
Kalwaria Świętokrzyska została zbudowana na wzgórzu (251 m. n. p. m.), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej zabytkowej kaplicy Oraczewskich, oraz zbudowanego wcześniej (lata 70 XX w.) kościoła w Morawicy. Okazałe kaplice – stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie.
W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik. Na stacji XV umieszczono figurę Chrystusa mierzącą 2,4 metry i ważącą 1,5 tony. W 1997 r. Kalwarię Świętokrzyską poświęcił bp Kazimierz Ryczan.
Rokrocznie w pielgrzymce pokutnej Rycerstwa uczestniczy 200 – 300 osób. Przewodniczyli jej dotąd m.in. prezesi Rycerstwa Niepokalanej, np. o. Stanisław Piętka, o. Ryszard Żuber, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej” – o. Piotr Lenart oraz biskup: Kazimierz Ryczan i Jan Piotrowski.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl