Wmurowaniem tablicy pamiątkowej i uroczystą Sumą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety parafia św. Brata Alberta w Sędziszowie upamiętniła pierwszego proboszcza i budowniczego parafii św. Brata Alberta, powstałej dla środowiska kolejarzy i szybko rozwijającego się kolejarskiego miasteczka.
Śp. ks. Marian Haczyk był także wieloletnim duszpasterzem kolejarzy diecezji kieleckiej, a parafię i kościół budował w bardzo trudnych czasach PRL, odprawiając pierwsze Msze św., począwszy od pamiętnej Pasterki, w foliowym tunelu, sprawowanej przy wielkim mrozie przez bp. Stanisława Szymeckiego.
W homilii bp Andrzej Kaleta nawiązał do wydarzeń nad Jordanem, które dzisiaj wspomina Kościół; stawiał pytania o to, dlaczego naród wybrany nie rozpoznał Mesjasza? Apelował także, aby ta historia nie powtórzyła się współcześnie i prosił o wierność Chrystusowi. – Uznając Go Bogiem, w pełni mu zaufajmy, On niczego więcej dla nas nie pragnie, jak tylko naszego zbawienia – mówił bp Kaleta, tłumacząc istotę chrztu Jezusa w Jordanie, który był przecież bez grzechu.
– Na drogach naszego życia napotykamy ludzi, którzy nawet nie zdając sobie z tego sprawy, są narzędziami w ręku Boga. On przez nich mówi nam, co jest najważniejsze. Takim człowiekiem był św. Jan Chrzciciel. Byli święci, a wśród nich św. Jan Paweł II. Takim człowiekiem był zmarły niedawno papież emeryt Benedykt XVI. Ale byli również ludzi, o których chciałoby się powiedzieć: tacy zwyczajni – mówił biskup, wskazując m.in. na osobę śp. ks. prałata ks. Mariana Haczyka, „budowniczego kościoła, w którym się znajdujemy”.
– To jemu poświęcona jest płyta, którą poświęciliśmy na początku Mszy św. Ale myślę, że ta płyta upamiętnia również ludzi spośród was, których trud, ofiarność i modlitwa zawarte są w murach tego kościoła – podkreślił bp Andrzej Kaleta.
Ks. Marian Haczyk urodził się 10 września 1945 r. w parafii św. Jakuba Apostoła w Mieronicach k. Wodzisławia. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1968 r. z rąk bp. Jana Jaroszewicza. Pracował w parafiach: św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie, Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, w kieleckiej parafii katedralnej oraz w diecezjalnej Caritas.
W 1983 r. bp Stanisław Szymecki skierował ks. Haczyka jako wikariusza do Sędziszowa z zadaniem organizacji nowego ośrodka duszpasterskiego wraz z budową nowej świątyni. Jesienią 1983 r. na niewielkim placu została odprawiona pierwsza Msza św. Życie religijne i duszpasterskie skupiało się przy skromnej, drewnianej kapliczce do której dostawiono foliowy tunel ogrodniczy. Ten trudny czas oraz lata karkołomnej budowy kościoła zjednoczyły parafian.
1 czerwca 1985 r. bp Szymecki erygował nową parafię, a za patrona został wybrany nowo wyniesiony na ołtarze bł. Brat Albert Chmielowski. Proboszczem tej wspólnoty został ks. Marian Haczyk. W 1999 r. sprawowano pierwszą Pasterkę w nowym kościele, natomiast konsekracja świątyni parafialnej, odbyła się 29 października 2000 r.
Proboszcz wybudował i wyposażył wnętrze świątyni, od podstaw zbudował cmentarz parafialny, prowadził dynamiczne duszpasterstwo. Rokrocznie organizował pielgrzymki dla kolejarzy z diecezji kieleckiej i spotkania formacyjne dla kolejarskiego środowiska, a także modlitwy za ofiary katastrof kolejowych.
Ks. Marian Haczyk zmarł 22 czerwca 2022 roku. Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa napisał na stronie internetowej Miasta i Gminy Sędziszów: „Śp. Ks. Prałat Marian Haczyk żył w naszym środowisku przez 40 lat, w tym 35 lat, jako proboszcz. Z tego miejsca przez dwie kadencje z woli Biskupa pełnił funkcje Dziekana Dekanatu Sędziszowskiego. Rzadko spotyka się proboszcza który byłby tak długo proboszczem w jednej parafii. Jest ona dziełem jego rąk, budował ją od „zera”, tak w sensie materii, jak i w sensie duchowym. Przez lata poznał każdy zakątek nie tylko parafii, ale i gminy. Widział swoją posługę kapłana, który nie tylko naucza ale i napomina – jak ojciec, który właściwie pojmuje swoją rolę odpowiedzialności za wychowanie swoich dzieci”.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl