Setki ton elektrośmieci na misje

Nikt się nie spodziewał, że tak olbrzymim sukcesem zakończy się diecezjalna zbiórka elektrośmieci na Misje. Ilość zebranego zużytego sprzętu zaskoczyła nas wszystkich!

Wierni naszej diecezji oddali przeszło trzysta ton elektrośmieci na cele misyjne, to jest 38 tirów! Zbiórka trwała dwa miesiące, praktycznie codziennie samochody firmy MB Recycling dojeżdżały do poszczególnych parafii i odbierały zużyty sprzęt. Do niektórych przyjeżdżały wielokrotnie.  Jak mówi przedstawiciel firmy odbierającej zużyty sprzęt Stanisław Wyrozumski jeszcze nigdy nie zebrano tyle elektrośmieci, a przecież od lat organizowane są takie akcje. Jak przyznaje były pewne niedogodności i utrudnienia. Były parafie, z których nie udało się w wyznaczonym terminie odebrać sprzętu. Po prostu było go tak dużo, że trzeba było po sprzęt wracać kilka razy. Nasza diecezja rozciąga się aż pod Kraków, więc odległości są bardzo duże.

Najwięcej elektrośmieci zebrano w dekanacie małogoskim – przeszło dwadzieścia ton, na drugim miejscu znalazł się dekanat proszowicki, gdzie zebrano blisko 18 ton sprzętu, a na trzecim miejscu uplasował się dekanat jędrzejowski, w którym zebrano 16 ton elektrośmieci.

Za sprzęt na konto Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej wpłynęło ponad trzydzieści tysięcy złotych. – „Cała ta kwota została przekazana na rozbudowę szpitala, budowę kliniki okulistycznej na Jamajce gdzie pracuje pochodzący z naszej diecezji ks. Marek Bzinkowski. Cała inwestycja będzie kosztować dwadzieścia tysięcy dolarów. Nasza diecezja przekazała całą kwotę, więc ta klinika powstanie dzięki wsparciu wiernych naszej diecezji" – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

W istniejącym szpitalu pomoc medyczną w ciągu roku znajduje ponad czternaście tysięcy osób. - „Grupy wolontariatu medycznego z USA, Kanady, Francji, Polski i Jamajki przyjeżdżają systematycznie do naszej kliniki ze specjalistami rożnych dziedzin. Zyskaliśmy renomę jednej z najlepszych klinik na Jamajce" – pisze ks. Bzinkowski dziękując za wsparcie projektu rozbudowy szpitala. Ks. Marek Binkowski pracuje na Jamajce od od 1998 r. w dziełach misyjnych pomaga mu świecka misjonarka Marta Socha pochodząca z naszej diecezji.

W przyszłym roku znowu będziemy zbierać elektrośmieci. Mam nadzieję, że kolejna akcja również zakończy się takim sukcesem. Chciałbym podziękować wszystkim kapłanom, którzy przyłączyli się do naszego projektu zachęcając do zbiórki zużytego sprzętu. Zdajemy sobie sprawę, z wielu uciążliwości, które spowodowaliśmy zbiórką, w przyszłym roku postaramy się to zniwelować, rozciągając naszą akcję w czasie. Dziękuję wszystkim mieszkańcom diecezji kieleckiej, którzy włączyli się do naszego projektu i oddali tony elkektroiśmieci. Nadal, nieustannie trwa zbiórka „Makulatury na Misje”, zachęcam wszystkich do włączenia się i do tej akcji. Dzięki sprzedanej makulaturze wybudowaliśmy cztery studnie w Afryce, dwie w Czadzie i dwie w Republice Środkowej Afryki.

Władysław Burzawa