Setna rocznica konsekracji kościoła w Ćmińsku

W niedzielę, 2 października 2022 r. wierni z parafii Trójcy Świętej w Ćmińsku obchodzili 100-lecie konsekracji swojej świątyni. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W niedzielę, 24 września 1922 roku, po trwającej pare lat renowacji i rozbudowie kościoła w Ćmińsku, konsekracji dokonał biskup sandomierski Paweł Kubicki. Uroczystość przyciągnęła tłumy ludzi. Jak podaje strona internetowa parafii, wydarzenie przed stu laty zgromadziło około 4 tysiące ludzi.

– Słyszeliście w dzisiejszej Ewangelii, jak uczniowie prosili Boskiego Nauczyciela, Jezusa Chrystusa, o umocnienie wiary. Odpowiedź Mistrza z Nazaretu jest zdumiewająca, bowiem porównuje On wiarę do ziarnka gorczycy. Takie niewielkie, malutkie ziarenko, które jak czytamy w Piśmie Świętym wyrasta na wielki krzew, na którym ptaki mogą robić sobie gniazda. To ziarenko jest bardzo małe, ale jaki jest w nim potencjał i siła, która według Pana Jezusa pozwala przesadzać góry, a nawet je rzucać w morze – powiedział biskup Jan Piotrowski.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego

>> Galeria zdjęć