Franciszkanie z klasztoru w Chęcinach celebrowali Mszę św. dla miłośników zwierząt, którzy bardzo licznie przybyli do skansenu w Tokarni, aby pobłogosławić swoich ulubieńców, adoptować bezdomne psy i koty lub uzyskać poradę, jak właściwie obchodzić się ze zwierzętami.
„Była to uroczystość w duchu św. Franciszka, którego życie i postawa zostały przypomniane m.in. w homilii. „Franciszek” – a w rzeczywistości jeden z naszych pracowników, poprowadził także paradę zwierząt” – opowiada Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej, którego integralną część stanowi skansen w Tokarni.
Impreza trwała cały dzień, i - jak podkreśla Ryń – miała cel przede wszystkim edukacyjny, promujący właściwą postawę wobec zwierząt, jakiej uczył św. Franciszek.
Rozpoczęła ją Msza św. w zabytkowym kościele z Rogowa, po której nastąpiła parada zwierząt: psów, kotów, gryzoni. „Były także różnego typu płazy i gady, np. węże boa, pytony, a nawet małpka” – dodaje Beata Ryń.
W sektorze dworsko-folwarcznym odbyły się pokazy psa - ratownika pracującego w straży pożarnej oraz policyjnego psa tropiącego. Wielbiciele psów i kotów chętnie korzystali z bezpłatnych porad zoopsychologa, wysłuchali wykładu międzynarodowego sędziego w konkursach psów, a przede wszystkim – pracowników Świętokrzyskie Izby Celnej, którzy opowiadali o przemycaniu zwierząt i niezachowywaniu zasad bezpiecznego ich transportu.
W spichlerzu ze Staszowa odbyła się z kolei wystawa zwierząt egzotycznych. Wiele z nich zostało wyrzuconych przez właścicieli lub nielegalnie zakupionych. Kilkanaście osób zainteresowało się także możliwością adopcji bezdomnych psów i kotów, które przywieziono w tym celu ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.
Park Etnograficzny w Tokarni – integralna część Muzeum Wsi Kieleckiej, znajduje się w gminie Chęciny. Położony jest przy drodze krajowej nr 7 Warszawa – Kraków.
Należy do największych skansenów w Polsce: jest rozlokowany na obszarze 65 ha, na którym znajduje się ponad 80 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia wniesiony został pierwotnie z fundacji bp. Michała Wodzickiego w 1761 r. we wsi Rogów k. Opatowca. Decyzją bp. kieleckiego Jana Jaroszewicza z 1976 r. przekazany został nieodpłatnie Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeniesiony w 1996 r. na teren Parku Etnograficznego w Tokarni, był rekonstruowany w latach 1997-2000. Do 2002 r. wykonano konserwację polichromii, ołtarzy i elementów wnętrza. Poświęcenia kościółka z Rogowa dokonał bp Marian Florczyk 31 sierpnia 2002 roku.
Przy okazji skansenowskich imprez, np. dożynek powiatowych, czy św. Huberta, jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa, celebrowane przez duszpasterzy z Wolicy – Tokarni i kapelanów. W skansenie organizowana jest także Droga Krzyżowa.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl