Śladami Jana Pawła II w Akrze

Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński podąża śladami św. Jana Pawła II po ghanijskiej ziemi. Zachęcamy do lektury kolejnego artykułu.

Św. Jan Paweł II, podczas swojej podróży do Ghany, w maju 1980 r., poświęcił budynek NationalCatholic Secretariat (Narodowego Katolickiego Sekretariatu), taką bowiem nazwę nosi tutaj sekretariat konferencji episkopatu Ghany. Po ponad czterdziestu jeden latach od tamtego wydarzenia zostałem zaproszony do poświęcenia kaplicy w przebudowanym budynku sekretariatu i odsłonięcia płaskorzeźby św. Jana Pawła II. Na szczęście, płaskorzeźba jest podpisana, także nie ma wątpliwości, że chodzi o naszego świętego rodaka. Sam Sekretariat powstał około 61 lat temu. Na początku miał tylko trzy departamenty, a obecnie ma ich piętnaście i zatrudnia dokładnie 118 ludzi. Ale trzeba też zaznaczyć, że kiedy został ustanowiony ten sekretariat, w Ghanie było tylko sześć diecezji, a obecnie jest ich dziewiętnaście i wikariat apostolski, który w praktyce jest także diecezją.Kiedy przyjechałem do siedzimy sekretariatu, powitał mnie J.E. abp Philip Nameh, arcybiskup Tamale i Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Ghany, wraz z pracownikami sekretariatu.

Kaplica, dedykowana naszemu wielkiemu rodakowi, jednak była trochę za mała, aby pomieścić, wszystkich przybyłych, więc Msza Św. byłasprawowana na zewnątrz. Był też chór, składający się z pracowników sekretariatu. Modlitwę błogosławieństwa kaplicy odmówiłem na zewnątrz, a do środka udałem się, aby pokropić ściany kaplicy święconą wodą. Podczas Mszy św. poświęciłem także drewniany ołtarz, który był także przeznaczony dla tejże kaplicy. W drodze do zakrystii, zatrzymaliśmy się przed głównym wejściem, gdzie uroczyście odsłoniłem płaskorzeźbę św. Jana Pawła II. Następnie, w grupach robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po śniadaniu, wraz z sekretarzem generalnym, ks. LazariusemAnondee, zwiedziliśmy wszystkie biura sekretariatu. Najpierw wdrapaliśmy się na trzecie piętro, a potem sukcesywnie schodziliśmy na niższe pietra, odwiedzając wszystkie biura, aby przekazać pozdrowienia i życzenia obfitości łask Bożych i sukcesów w pracy osobom tam się znajdującym. Po opuszczeniu głównego budynku, odwiedziliśmy także nowopowstałe ambulatorium i małą manufakturę paracetamolu, które znajdują się na terenie sekretariatu. Następnie, spotkaliśmy się jeszcze raz ze wszystkimi w sali konferencyjnej, gdzie nastąpiła wymiana okolicznościowych przemówień i myśli, przerywanych śpiewami chóru. Podczas przemówień,ze strony gospodarzy,padły też słowa podziękowań po polsku. Było to bardzo piękne spotkanie, które pokazało, że powszechność Kościoła jest czymś żywym, ponieważ można jej doświadczyć w najbardziej egzotycznych częściach świata, żeby nie powiedzieć aż na jego krańcach. Dla mnie osobiście piękne i wzruszające było to, że pamięć o naszym świętym rodaku w Ghanie jest ciągle żywa, mimo upływu lat, i to nie tylko podczas takich oficjalnych uroczystości jak w sekretariacie, ale pośród zwykłych ludzi, którzy pamiętają o papieżu z Polski, który kiedyś odwiedził ich kraj.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie