Pośród wszystkich modlitw i nabożeństw do Najświętszej Maryi Panny to Różaniec jest najbardziej znany i rozpowszechniony. W modlitwie różańcowej oddajemy cześć Bogu i Maryi, Bożej Rodzicielce.
Maryja chce nam towarzyszyć na ścieżkach naszego codziennego życia. Idzie z nami, ale wielokrotnie uprzedza nas w naszej wędrówce. Różaniec jest nie tylko modlitwą, ale jest on cudownym środkiem uświęcenia i postępu duchowego, jedną z najlepszych szkół, gdzie poznaję się i zdobywa cnoty życia chrześcijańskiego. Do Maryi, jak do naszej ziemskiej matki można przyjść zawsze i w każdy czas. W chwilach radosnych i smutnych, dobrych i złych w chwilach naszej niepewności czy udręczenia.
Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Jerzy Waszyngton w chwilach utrudzenia przychodził do swojej matki staruszki, klękał przed nią, kładł umęczoną głowę na jej kolanach i mawiał: „pozwól mamo, że tu odpocznę trochę, tak jak wtedy gdy byłem dzieckiem “. A stara matka z niezmienioną czułością swymi spracowanymi i drżącymi rękami głaskała siwe włosy wielkiego syna. Potem wstawał tym pokrzepiony i odchodził do swojej pracy, którą wykonywał sumiennie.
Czy się do tego przyznajemy czy też nie, to jednak faktem jest, że człowiek potrzebuje matczynego serca. Temu pragnieniu ludzkiej natury Bóg uczynił zadość. W swojej nieskończonej mądrości i dobroci postanowił, by wszędzie tam gdzie tli się choćby iskierka życia, była też i matka, która by się tym życiem zaopiekowała, która by je broniła przed niebezpieczeństwem i niosła ulgę w strapieniach. Posiadamy życie doczesne, dlatego też mamy matkę ziemską, która nam to życie dała, która czuwała nad nim i je pielęgnowała. Dlatego też do tej kochającej matki zdrowe, nie zepsute, nie zwyrodniałe serce dziecka zawsze ciągnie, bo chce być kochane. Ale istnieje również w nas drugie życie, życie Boże, nadprzyrodzone, życie łaski w naszej duszy. Dlatego mamy jednocześnie drugą Matkę! Ona nam dała to życie, Ona je w nas umacnia, rozwija, opiekuje się nim. Tą Matką jest Maryja. Nigdy więc nie zapominajmy o matce ziemskiej, a tym bardziej o Matce Niebieskiej.
Wchodząc w Tajemnice różańcowe zabierajmy zawsze ze sobą ten obraz Maryi, przyjmującej z radością wolę Bożą obwieszczoną przez Anioła, a potem pochylonej nad Dzieckiem, kontemplującej i rozważającej tajemnicę Słowa – tajemnicę Boga. Niech ten obraz towarzyszy naszemu życiu, niech wnosi w nasze życie pokój i nadzieję oraz daje pociechę we wszystkich naszych chwilach i utrudzeniach.
W dzisiejszych niełatwych czasach, Różaniec jest skuteczną bronią i lekarstwem na współczesne choroby i zagrożenia. Tych zagrożeń jest bardzo wiele. Wciąż trwająca wojna na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w tylu miejscach świata jeden człowiek niszczy drugiego. Na naszych oczach dokonuję się wielka walka o rodzinę, którą chce się zdeprawować i zniszczyć odcinając od życiodajnych korzeni chrześcijaństwa.
Dlatego św. Jan Paweł II już w 2002 roku do modlitwy różańcowej dołączył na stałe dwie intencje, o pokój i za rodzinę. Dziś w naszej Ojczyźnie chce się usunąć religie ze szkół. Doskonale wiemy, że nie chodzi tu o religię, ale o to, aby wychowywać młode pokolenie bez wartości, bez etyki, bez Boga. Dziś chce się redefiniować podstawowe pojęcia dobra i zła oraz określania swojej tożsamości.
My ludzie wiary, uczniowie Maryi, nie możemy się na to zgodzić. Dlatego wzywam wszystkich członków Kół Różańcowych, wszystkich ludzi odmawiających Różaniec i gromadzących się na pielgrzymkach diecezjalnych, by szturmować niebo i wypraszać dla naszych rodzin, dla naszej Ojczyzny Polski i dla wszystkich ludzi na świecie łaskę pokoju oraz ocalenia życia i miłości w naszych rodzinach.
Przygotowując się do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca, który będziemy obchodzić w 2026 roku w naszej Wielkiej Nowennie chcemy ewangelizować świat z różańcem w ręku.
Z darem modlitwy
ks. dr Jacek Gancarek
MODERATOR KRAJOWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl