O nadziei, cierpieniu w którym nigdy nie pozostajemy sami, ofierze za każde zło popełnione przez ludzi oraz ufności, jaką każdy człowiek powinien pokładać w Bogu Stwórcy czytamy w Liście na Wielkanoc, jaki kieruje ks. prof. Mirosław Kalinowski,rektor KUL.
W swych słowach ks. prof. Kalinowski nawiązuje do trwającej wojny w Ukrainie oraz do postaw Polaków pełnych odpowiedzialności oraz zrozumienia wobec uchodźców. To z nimi będziemy przeżywali Wielkanoc, więc rola nadziei pokładanej w zmartwychwstałym Chrystusie, nabiera szczególnego znaczenia. - Wszyscy ludzie, z którymi się stykamy, nawet przez krótką chwilę, noszą w sobie obraz Boga i za każdego z nich umarł Chrystus, nawet jeżeli nie zdają sobie z tego sprawy. Nie zawsze jednak o tym pamiętamy i nie kierujemy się miłością w stosunku do bliźnich, a niektórych wręcz nie akceptujemy. Nadzieja na nowe życie niesie ze sobą pod tym względem pewien obowiązek, a zarazem zadanie do wykonania, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy pojawiają się obok nas potrzebujący siostry i bracia z Ukrainy, uciekający przed wojną – zaznacza Rektor KUL.
Ufność i nadzieja
Ks. prof. Kalinowski nawiązuje również do tajemnicy zmartwychwstania w kontekście zwycięstwa nad złem i śmiercią, których szczególnie teraz jesteśmy świadkami. - Gdy w obecnym trudnym czasie jesteśmy zanurzeni w nadmiarze cierpienia, trzeba brać wzór z Chrystusa, pokładającego niezawodną nadzieję w Bogu Ojcu. Spoglądajmy z ufnością na krzyż, szczególnie na taki, jaki można oglądać w warmińskiej bazylice w Świętej Lipce na jednym z obrazów ofiarowanych przez króla Jana III Sobieskiego jako wotum po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. To wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa triumfującego, który wznosi ręce i pogodną twarz ku niebu w nadziei rychłego zmartwychwstania – podkreśla.
Rektor KUL mówi również o ważnej roli katolickiego uniwersytetu, którego pracownicy oraz studenci są powołani do bycia na co dzień świadkami nadziei radosnej, wykraczającej poza doczesną niesprawiedliwość, cierpienie, smutek i bezradność, ukazującej perspektywę życia w przyjaźni z Bogiem jako źródłem prawdziwego i wiecznego szczęścia. - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest świadomy roli dawcy nadziei i usiłuje ją spełniać od ponad stu lat w różnych okolicznościach ludzkiego życia – włącznie z czasem epidemii, rządów totalitarnych czy wojny – przypomina Rektor.
Ważny drugi człowiek
Podobnie jak w tych trudnych momentach w historii kraju, tak i teraz KUL nie pozostał obojętny na wydarzenia w Ukrainie, a przede wszystkim na potrzeby drugiego człowieka. - W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, staramy się nieść nadzieję poprzez przyjmowanie uchodźców do domów akademickich, jakimi dysponuje nasza uczelnia, organizujemy pomoc materialną, wysyłamy transporty z darami do miejscowości, gdzie toczy się wojna – zaznacza ks. prof. Kalinowski.
Działania te nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie, które dociera na uniwersytet od wielu ludzi z Polski oraz z zagranicy. Za tę wrażliwość, ofiarność i niesienie nadziei Rektor KUL jest wszystkim bardzo wdzięczny. Jednocześnie zachęca do dalszej modlitwy o rozwój uniwersytetu, a – w tym czasie – przede wszystkim o pokój na świecie.
tekst za: kul.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl