We wtorek, 10 grudnia 2013 r. Archiwum Diecezjalne zorganizowało wykład nt.: Specyfika zasobu i troska o kształtowanie archiwum zakonnego na przykładzie Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najświetszej Rodziny z Nazaretu.
Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu należy do grupy archiwów kościelnych – zakonnych. Zawiera zbiory dokumentujące dzieje nazaretanek w Polsce od 1881 roku, a od 1931 roku – z chwilą utworzenia Prowincji Krakowskiej – zawiera zbiory obrazujące działalność poszczególnych domów zakonnych należących do tej jednostki organizacyjnej Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu.
Na kształt i zasób zbiorów znaczny wpływ miały zdarzenia historyczne. Przykładowo były nimi: po pierwsze - podczas II wojny światowej wydany przez władze Generalnego Gubernatorstwa nakaz opuszczenia przez nazaretanki domu zakonnego w Krakowie (Dom Prowincjalny), który wiązał się z problemem zachowania dokumentacji historycznej i administracyjnej, a po drugie – w 1945 roku nakaz opuszczenia Lwowa i Stryja (obecnie Ukraina) i przewiezienie w transporcie dokumentacji obu placówek).
W Archiwum Prowincji Krakowskiej znajdują się zespoły akt wytworzone zarówno przez zarząd prowincji, jak również odrębne zespoły zamkniętych placówek na dawnych Kresach Wschodnich (Lwów, Stryj) oraz szkół zamkniętych przez władze PRL (Częstochowa, częściowo Kielce). W zasobie archiwum przechowywane są również najstarsze kroniki domów oraz spuścizny po zmarłych siostrach, m.in. po s. Benignie Westwalewicz (przełożona domu w Kielcach w latach 1951-1954) – jednej z nazaretanek więzionych do procesu ks. biskupa Czesława Kaczmarka.
Wydzielony zespół stanowią pamiątki związane z osobą założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek błogosławioną Franciszką Siedliską. Rzeczy te są przechowywane w specjalnie urządzonym pokoju w najstarszym domu nazaretanek w Polsce, który znajduje się w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13. W pokoju tym mieszkała założycielka podczas wielokrotnych przyjazdów na wizytacje placówek zakładanych w Ojczyźnie.
s. Danuta Kozieł
nazaretanka
Zobacz: Streszczenie referatu
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Wspom. dodatkowe św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Niepokalanego Serca NMP
w Kielcach.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Cieślak 1981
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl