W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie biskupów Metropolii Krakowskiej. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
Zebranych w sanktuarium powitał kustosz, o. Gracjan Kubica OFM. – Kalwaria to miejsce, w którym wystarczy zanurzyć się, aby odczuć moc działania nie tylko Matki, która teraz spogląda na nas, ale i Jej Syna, który przez misterium swojej męki uczy nas podążania drogą krzyża – powiedział i zapewnił o modlitwie w intencji całej metropolii i jej pasterzy.
– Kościół jest przede wszystkim misterium – podkreślił na początku homilii bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. – Kościół jest nade wszystko Chrystusowy. To On w nim żyje i działa – dodał i zaznaczył, że rolą biskupa jest pomagać innym usłyszeć Boży głos.
Zauważył, że jednym z bardziej doskwierających problemów Kościoła jest obojętność religijna wiernych. W tym kontekście, zachęcał do naśladowania Chrystusa, który przez wielu był odrzucany i pomijany. – Idąc Jego drogą, będziemy także spotykać się z odrzuceniem i niezrozumieniem – mówił. – Patrzymy na piękny układ architektoniczny całego zespołu klasztornego i dróżki kalwaryjskie. Są one symbolem naszej posługi. Zabudowania klasztorne na tym wzgórzu i wieże świątynne ukazują wertykalność Kościoła. Im bardziej chcemy upodobnić się do świata, tym bardziej wchodzimy w przestrzeń horyzontalną Kościoła. Im bardziej Kościół staje się horyzontalny, tym bardziej się rozmywa i rozpływa w świecie – wskazał.
– Miejsce, w którym się znajdujemy jest szczególne. Wędrując dróżkami, idziemy drogą Chrystusa i Maryi. Uświadamiamy sobie, że tajemnice Chrystusa i Maryi stają się naszymi tajemnicami – podkreślił i wspomniał postaci kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, którzy w Kalwarii nabierali sił do dalszego i bardziej owocnego pełnienia pasterskiej posługi. – To miejsce przemienia, daje siłę do życia i wierności powołaniu. Pragniemy przez naszą posługę w tym złożonym świecie i szybko zmieniających się kontekstach, uświadomić sobie ponadczasowość Kościoła i nauczania Chrystusa. Pomimo odrzucenia, On zbawia, przechodzi przez krzyż ku zmartwychwstaniu. Kościół z trudnych doświadczeń wychodzi umocniony, jeśli jest wierny Chrystusowi – zakończył.
Metropolia krakowska powstała w 1925 roku. Dziś w jej skład wchodzi Archidiecezja Krakowska, Diecezja Tarnowska, Diecezja Kielecka oraz Diecezję Bielsko-Żywiecka.
tekst za: diecezja.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl