Spotkanie formacyjne dekanalnych ojców duchownych Diecezji Kieleckiej

Każdy kapłan w swoim posługiwaniu staje wobec wielu doświadczeń i wyzwań, w obliczu których mogą się w nim rodzić różne dylematy. One to stały się treścią formacyjnego spotkania dekanalnych ojców duchownych kapłanów, w sobotę, dnia 26 października br., na które, do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, zaprosił Pasterz Kościoła Kieleckiego, Biskup Jan Piotrowski. W spotkaniu wzięli udział także Biskup Andrzej Kaleta i zaproszony prelegent, Biskup Janusz Mastalski z Krakowa.

Po modlitwie liturgicznej Ksiądz Biskup Ordynariusz powitał wszystkich i wprowadził uczestników w problematykę spotkania, wskazując na obowiązek stałej formacji kapłanów i bardzo ważną w niej rolę dekanalnego ojca duchownego. Następnie konferencję, zatytułowaną „Współczesne dylematy kapłańskie”, wygłosił Ksiądz Biskup Janusz Mastalski. Omówił w niej osiem dylematów, jakich mogą doświadczać księża i wskazał na drogi wychodzenia z nich.

Diecezjalny ojciec duchowny ks. Tomasz Rusiecki, omówił tematykę dni skupienia księży w dekanatach inspirowaną programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce oraz zarys programu stałej formacji kapłanów.

Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta zwrócił uwagę na ważność stałej formacji i zaangażowanie w nią każdego kapłana. Ważne jest poczucie odpowiedzialności za rozwój duchowy osobisty, ale także za taki rozwój brata w kapłaństwie.

Na zakończenie uczestnicy modlili się w intencji misji, odmawiając modlitwę powierzoną przez Ojca Świętego Franciszka.

Ks. Tomasz Rusiecki

Kielce, dnia 26 października 2019 r.