Spotkanie stażystów misyjnych

W czwartek, 26 września 2019 r. w Domu Biskupim odbyło się spotkanie studentów - stażystów misyjnych z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim. W spotkaniu wzięło udział czworo studentów świeckich oraz sześciu kleryków kieleckiego Seminarium.

Oczywiście nie mogło zabraknąć ks. Łukasza Zygmunta - dyrektora Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej i ks. Mariusza Raka - sekretarza księdza biskupa.

Spotkanie rozpoczęła kolacja z księdzem biskupem, podczas której bp Jan dzielił się swoim doświadczeniem pracy na misjach. Następnie stażyści opowiadali o swoich doświadczeniach po stażach i praktykach misyjnych odbytych w różnych częściach świata na przestrzeni minionych lat.

Anna Pałys spędziła rok w Boliwii. Pracowała tam w Domu Dziecka, pomagając siostrom i opiekując się dziećmi.

Dwoje studentów medycyny na UJK, Wiktoria Przemyska i Kacper Dziedzic, w minione wakacje przez miesiąc odbywali staż w misji na Jamajce. Ich zadaniem była pomoc w lokalnej klinice, głównie w nowym skrzydle okulistycznym. Dobierali okulary dla mieszkańców, zebrane wcześniej wśród parafian diecezji kieleckiej. Popołudniami przygotowywali programy edukacyjne dla ponad 200 tamtejszych dzieci. Ponadto, Kacper rok temu przebywał na Madagaskarze, w miejscowości Ancirabe, gdzie w klinice m.in. opatrywał rany.

Łukasz Synowiec przez rok przebywał w Peru. W Limie pracował w „Domu dla chłopaków ulicy”. Mówi, że inspirujące dla niego były słowa wypisane na szybie: „sztuka słuchania i towarzyszenia”. W swojej posłudze jako wolontariusz, m.in. grał z chłopakami w piłkę i uczył ich angielskiego.

Następnie swoimi refleksjami po odbytych praktykach misyjnych podzielili się klerycy. Opowiedzieli o pobycie w Kazachstanie w 2017 r., o stażu w Peru w 2018 r. oraz tegorocznej misji w Brazylii.

Spotkanie było dla nas wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń, zdobytych w różnych kulturach i wśród różnych ludzi. Przez to, świat stał się dla nas bliższy. Na dziś ważne jest bowiem, aby być z ludźmi, aby „być z…”. Warto podkreślić, że przez ostatnie 5 lat, z diecezji kieleckiej wyjechało na staże misyjne 13 osób spośród studentów.

dkn Wojciech Rutczyński