Dnia 1 kwietnia 2024 r. Papież Franciszek odznaczył Stanisława Franciszka Osmendę Orderem Kawalerskim Świętego Grzegorza Wielkiego.
Wręczenia Orderu dokonał Kardynał Fernadno Filoni, Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, dnia 14 września 2024 r., podczas VIII Miechowskich Dni Jerozolimy.
Order Świętego Grzegorza Wielkiego (Ordo Equestris Sancti Gregorii Magni) został ustanowiony jako odznaczenie watykańskie przez papieża Grzegorza XVI w 1831 roku. Jest jednym z pięciu rycerskich orderów papieskich i najwyższym odznaczeniem nadawanym osobom świeckim. Dewizą orderową są słowa Pro Deo et Principe (łac. „Za Boga i Księcia”).
Stanisław Franciszek Osmenda urodził się w 1951 r. w Miechowie. Po ukończeniu Technikum Energetycznego w Krakowie w 1970 r., rozpoczął pracę, jako energetyk w Polskich Zakładach Zbożowych, a następnie, jako kierownik grupy robót w Zakładzie Remontowo-Budowlanym.
W roku 1975 podjął studia na Politechnice Krakowskiej, lecz ze względu na obowiązki rodzinne i zawodowe przerwał je po II roku. 6 kwietnia 1977 r. założył własne „Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Elektroinstal” z siedzibą w Miechowie, które prowadzi z powodzeniem do dnia dzisiejszego. W swej 40-letniej historii, firma wykonała prace instalacyjno-oświetleniowe w ok. 30 obiektach sakralnych w Polsce, w tym: bazylika katedralna pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu, bazylika mniejsza Grobu Bożego w Miechowie wraz z zabudowaniami poklasztornymi i kaplicą Grobu Bożego, bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, bazylika mniejsza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, bazylika mniejsza pw. św. Floriana w Krakowie i katedra polowa Wojska Polskiego pw. NMP Królowej Polski w Warszawie, kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie.
W dniu 17 kwietnia 1999 r. Stanisław Osmenda został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w Zwierzchnictwie w Polsce, podczas inwestytury w bazylice mniejszej pw. Grobu Bożego w Miechowie. W latach 2009-2016był Ceremoniarzem świeckim i członkiem Rady Zwierzchnictwa w Polsce tegoż Zakonu, troszcząc się o przebieg i porządek ceremonii, inwestytur i innych zgromadzeń członków Zakonu w Polsce. Dekretem z dnia 27 stycznia 2010 r. ówczesny Kardynał Wielki Mistrz Zakonu, kard. John Patrick Foley, promował Stanisława Osmendę do stopnia komandora, zaś w 2012 r. został odznaczony złotym orderem Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jest inicjatorem, współinwestorem i jednym z wykonawców stałej siedziby Zwierzchnictwa Zakonu w Miechowie, która powstała w 2012 r. w poklasztornym budynku kanoników regularnych Stróżów Bożego Grobu, zwanych bożogrobcami. Od września 2012 r. pełni funkcję jej kustosza, opiekując się powierzonym mu miejscem. W 2013 r. wziął udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Zakonu do Rzymu, która odbyła się z okazji Roku Wiary i w tym samym roku brał udział w organizacji obchodów 850-lecia fundacji Zakonu Bożogrobców w Miechowie oraz był pomysłodawcą pamiątkowej publikacji popularnonaukowej, pt.: „Z Ziemi Świętej do Polski. Dzieje Zakonu Bożogrobców”. W 2017 r. z jego inicjatywy odbyła się uroczystość wprowadzenia do parafii pw. Grobu Bożego w Miechowie i w Zwierzchnictwie w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, relikwii jedynego świeckiego członka tegoż Zakonu, bł. Bartolo Longo z Pompejów.
W 2009 r., pod auspicjami polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, miechowska firma Stanisława Osmendy, w ramach projektu „Światło w Betlejem”, wykonała nieodpłatnie generalny remont instalacji elektrycznej kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem oraz zainstalowała w niej nowoczesne oświetlenie. Wykonanie w mistrzowskim stylu oraz rekordowym czasie 3 tygodni oświetlenia franciszkańskiego kościoła w Betlejem, zaowocowało licznymi projektami i ich realizacjami na zlecenie franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w sanktuariach ziemskiej Ojczyzny Jezusa. W marcu 2011 r. firma „PPH Elektroinstal” zmodernizowała instalację elektryczną w Chrześcijańskim Centrum Informacyjnym w Jerozolimie(Christian Information Centre) oraz oświetlenie w części łacińskiej Groty Narodzenia w Betlejem. W 2011 r. jego firma „PPH Elektroinstal” wykonała nieodpłatnie instalacje komputerowe dla klasztoru i „Domu Pokoju - Home of Peace” – sierocińca sióstr Elżbietanek na Górze Oliwnej w Jerozolimie. W latach 2013-2014 r., na zlecenie Kustodii, Stanisław Osmenda wykonał wraz ze swoimi pracownikami iluminację bazyliki Konania (bazyliki Wszystkich Narodów) i Ogrodu Oliwnego w Jerozolimie, przygotowując je również na przyjazd Ojca Świętego Franciszka, oraz kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie, a także bazyliki Zwiastowania NMP wraz z drogą procesyjną, placem nad grotami i kościoła pw. św. Józefa w Nazarecie. W kwietniu 2014 r. na zlecenie wikariusza generalnego dla Cypru Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, Stanisław Osmenda wykonał iluminację w kościele pw. św. Elżbiety w Kyrenii, położonej na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Misja Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego, którego sensem istnienia i celem działania jest troska o miejsca święte w Ziemi Zbawiciela, stanowi właśnie inspirację w pracy zawodowej Stanisława Osmendy.
Stanisław Osmenda angażuje się również w działalność społeczną i patriotyczną. Od 1980 r. do 1999 r. pełnił funkcję Podstarszego Cechu Rzemiosł Różnych w Miechowie, inicjując już w czasach PRL-u (1983 r.) wraz członkami zarządu Cechu obchody uroczystości 3-majowych w Miechowie. Od ponad 30 lat Stanisław Osmenda jest opiekunem w Miechowie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W 1991 r. przyczynił się do utworzenia Fundacji Szpitala św. Anny w Miechowie, gdzie od jej powstania do 2013 r. był Przewodniczącym Rady Fundatorów, którą to funkcję również pełnił społecznie. Fundacja w czasie 20 letniej historii wspierała finansowo i rzeczowo miechowski szpital. Od powstania w 2005 r. do chwili obecnej Stanisław Osmenda jest członkiem stowarzyszenia „Miechowskie Towarzystwo 1163 Roku” z siedzibą w Miechowie. Ponadto, angażuje się w liczne dzieła charytatywne, zarówno kościelne, jak i świeckie.
Za zasługi na rzecz społeczności lokalnej, na wniosek Wojewody Małopolskiego, został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi (7 września 2001 r. i 28 czerwca 2011 r.). 25 października 2009 r., w uznaniu zasług dla miejsc świętych w Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa OFM, ówczesny Kustosz Ziemi Świętej, a obecnie administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, wręczył Stanisławowi Osmendzie medal honorowy „Custodia Terrae Sanctae GratoAnimo”. Natomiast w kwietniu 2013 r., podczas oficjalnej pielgrzymki do Jerozolimy Zwierzchnictwa OESSH w Polsce, Kustosz Ziemi Świętej,odznaczył Stanisława Osmendę Złotym Krzyżem Pielgrzyma. W dniu 26 maja 2014 r. ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, odznaczył Stanisława Osmendę Medalem „Milito Pro Christo” za zasługi na rzecz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. 11 listopada 2022 został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Orderem PoloniaRestituta. 1 kwietnia 2024 Ojciec święty Franciszek oznaczył Stanisława Osmendę Orderem Kawalerskim Świętego Grzegorza Wielkiego, który wręczył w czasie 8 MDJ Wielki Mistrz Kardynał Fernando Filoni.
Będąc zawsze oddany Stolicy Apostolskiej i stając w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich, Stanisław Osmenda okazuje swoją troskę o Kościół lokalny i jego problemy oraz czynnie uczestniczy w działalności miechowskiej parafii, w której w latach 1960-1977 był zaangażowany jako członek liturgicznej służby ołtarza (ministrant i lektor). Od wielu lat Stanisław Osmenda wpiera duszpasterzy tej parafii w renowacji historycznej bazyliki i kaplicy Bożego Grobu oraz w renowacji budynku poklasztornego przylegającego do tej bazyliki, należących niegdyś do Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie działającego w Polsce nieprzerwanie przez ponad 650 lat. W 1980 r. wykonał nieodpłatnie remont instalacji elektrycznej w kościele parafialnym pw. Grobu Bożego w Miechowie (obecnie bazylika mniejsza). W 1998 r. wykonał nieodpłatnie instalację oświetlenia i nagłośnienia w kościele pw. św. Barbary na cmentarzu w Miechowie. Wraz z grupą miechowskich rzemieślników w 1998 r. odbudował kaplicę przy Hospicjum im. bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie wchodzącej w skład Zespołu Placówek Opiekuńczo-Leczniczych w Miechowie Caritas Diecezji Kieleckiej i corocznie wspiera finansowo działalność diecezjalnego Caritas. W 2006 r. współfinansował postawienie figury Chrystusa Zmartwychwstałego na kopule wierzy bazyliki pw. Grobu Bożego w Miechowie. W trakcie generalnego remontu konserwatorskiego tejże bazyliki, w latach 2009-2011 ufundował konserwację znajdującego się w niej ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej.
Z inicjatywy Stanisława Osmendy w Miechowie, co 2 lata, odbywają się Miechowskie Dni Jerozolimy, które współorganizuje. Miechowskie Dni Jerozolimy od samego początku, przynoszą chlubę Zakonowi oraz Ziemi Miechowskiej, edukują w zakresie działalności Zakonu Bożogrobców, historii i dnia dzisiejszego Ziemi Świętej, społeczności tam mieszkających, jak również promują potrzeby dla dzieł Kościoła katolickiego prowadzonych w Ziemi Świętej, przyczyniając się do pozyskiwania środków na te dzieła.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
z Urocz. Wszystkich Świętych.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Probołowice.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl