Streetworkerzy pomagają

Kilkadziesiąt osób – streetworkerów wyszukuje od kilku dni bezdomnych na działkach, w piwnicach i w parkach, aby ulokować ich w placówkach dla bezdomnych i uchronić przed śmiercią od zamarznięcia.

W Kielcach jest ponad 230 miejsc dla bezdomnych w placówkach miejskich oraz ok. 150 w instytucjach prowadzonych przez Kościół. Jak informuje dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pracownicy działu bezdomności ściśle współpracują z policją i strażą miejską, które także patrolują dworce, baraki, pustostany.

„Od września przyznano opał dla 760 osób. Potrzebujący mogą także otrzymać jeden gorący posiłek przez siedem dni w tygodniu. Obecnie z takich obiadów w 10 stołówkach korzysta ponad 7 100 osób. Uzupełniliśmy braki w magazynach z odzieżą, dostępne są kurtki, buty, pościel, bielizna” – informuje Magdalena Gościniewicz, wicedyrektor MOPR.

Utworzono także specjalny dział na rzecz bezdomnych, który mieści się w Kielcach przy ul. Urzędniczej 3. Pracownicy tego działu zajmują się udzielaniem pomocy osobom bezdomnym pochodzącym nie tylko z gminy Kielce, ale także wszystkim przebywającym w mieście. W okresie zimowym do urzędu można się zgłaszać w godzinach od 8 do 18, a także kontaktować się telefonicznie pod numerem 041 345 33 10.

Miasto Kielce we współpracy z organizacjami pozarządowymi Fundacją Pomost i Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta stara się o przyznanie 1 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na pilotażowy projekt skutecznego wychodzenia z bezdomności.

W kieleckiej Noclegowni, gdzie bezdomni otrzymują kolacje, śniadanie i możliwość kąpieli, pomoc każdej nocy uzyskuje co najmniej 20 osób, z kolei co najmniej 30 korzysta z Ogrzewalni. Placówki funkcjonują przy stacjonarnym Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, które prowadzi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, we współpracy z Caritas kielecką. W Schronisku przebywa obecnie ok. 40 mężczyzn (na 50 możliwych).

Również ok. 20 osób może spędzić noc w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie „Arka Nadziei" przy ulicy Ogrodowej 3, gdzie osoby bezdomne otrzymają ciepłą herbatę i, w miarę możliwości, posiłki. Stowarzyszenie prowadzi także przez cały rok dzienną świetlicę „Przystań" oraz punkt interwencji kryzysowej, oferujący doraźne wsparcie osobom w trudnej sytuacji.

Całodobowo działa także Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul. Urzędniczej 7b.

dziar, br
tekst za: www.ekai.pl