Około stu osób, pomimo złej pogody, przeszło o poranku w Poniedziałek Wielkanocny w tak zwanej procesji Emaus po wioskach parafii. W procesji nawiązującej do spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z uczniami Emaus, idą tylko mężczyźni i chłopcy.
„Gdy o świcie sypał śnieg i było po prostu zimowo za oknami, bałem się, że może być problem, ale mieszkańcy parafii nie wyobrażają sobie, żeby ta wyjątkowa procesja nie odbyła się. Niektórzy chodzą na nią od dziesięcioleci, było też sporo gimnazjalistów” – mówi ks. Marek Szymkiewicz, proboszcz parafii.
Procesja rozpoczęła się o 6.00 rano. W kościele zebrali się chłopcy i mężczyźni.
Z rąk proboszcza otrzymali krzyż i figurę Zmartwychwstałego i pobłogosławieni oraz pokropieni wodą święconą, wyruszyli po drogach parafii, śpiewając wielkanocne pieśni.
O godz. 9.30 w kościele NMP Królowej Polski na uczestników procesji oczekiwał związany z parafią biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, który pochwalił uczestników procesji za kultywowanie lokalnej tradycji i zapewnił o modlitwie.
Dla wielu mieszkańców Sukowa procesja Emaus to rodzinna tradycja. Biorą w niej udział dwa lub trzy pokolenia mężczyzn. Równie stara jest figura Zmartwychwstałego, która w przyszłym roku, jak zapowiada proboszcz, będzie musiała być zastąpiona nową.
W czasach powojennych w Sukowie odbywały się misje jezuickie, połączone z modlitwami przebłagalnymi za grzechy i za wszelkie okropności czasów wojny. Ponieważ pierwsza tego typu procesja odbyła się w świąteczny poniedziałek 1948 roku, nazwano ją Emaus - w nawiązaniu do nazwy biblijnej wsi, do której zmierzał Zmartwychwstały Chrystus.
Tradycja Emaus, będąca w Polsce już niezwykle rzadkim obyczajem, jest kontynuowana na krakowskim Zwierzyńcu i w Wielkopolsce, a w diecezji kieleckiej – tylko w Sukowie.
Budowę kościoła parafialnego w Sukowie rozpoczęto w 1930 r. Górujący nad okolicą obiekt, mimo stosunkowo młodego rodowodu, wpisany został do rejestru zabytków ze względu na swoją wartość architektoniczną. Obok kościoła jest drewniana plebania z początku XX wieku - także o wartości zabytkowej.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl