W ostatni dzień roku w katedrze w Kapsztadzie miała miejsce niezwykła uroczystość – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.
Ze względu na jej charakter i uczestników można ten dzień nazwać w pewnym sensie polskim, ponieważ było w nim wiele polskich akcentów. Podczas Mszy św. o godzinie 10.30, w katedrze w Kapsztadzie, J.E. ks. abp Salvatore Pennacchio, Prezydent Papieskiej Akademii Kościelnej, przekazał na ręce J.E. ks. kard. Stephena Brislina relikwie św. Jana Pawła II.
J.E. ks. abp Salvatore Pennacchio jest w szczególny sposób związany z postacią naszego wielkiego rodaka, ponieważ 6 stycznia 1999 r., dzięki posłudze św. Jana Pawła II, otrzymał święcenia biskupie w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Jako zawołanie biskupie wybrał sobie słowa wypowiedziane na początku pontyfikatu papieża Polaka: „Nolite timere” („Nie lękajcie się”).
Przez ponad rok miałem zaszczyt być radcą Nuncjatury Apostolskiej w Indiach, kiedy nuncjuszem był abp Pennacchio. 6 sierpnia 2016 r. został on mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce. Był także moim współkonsekratorem podczas moich święceń biskupich w kieleckiej katedrze 18 lipca 2020 r. W Polsce pełnił posługę nuncjusza aż do roku 2023, kiedy został mianowany Prezydentem Papieskiej Akademii Kościelnej – uczelni, która przygotowuje przyszłych papieskich dyplomatów.
W katedrze w Kapsztadzie znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej, umieszczona po prawej stronie głównych drzwi wejściowych, patrząc od strony ołtarza. Obok niej widnieje mała tabliczka w językach polskim i angielskim, informująca, że jest to Matka Boska Armii Krajowej, autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Jak się później dowiedziałem, poświęcenie i odsłonięcie tablicy miało miejsce 9 listopada 2013 r., po Mszy św., której przewodniczył emerytowany arcybiskup Kapsztadu, J.E. ks. abp Lawrence Patrick Henry. Inicjatorem umieszczenia tablicy było Stowarzyszenie Polskie w Kapsztadzie, założone w 1949 r.
Płaskorzeźba przedstawia Matkę Bożą w niebieskim płaszczu, na którym zamiast lilijek widnieje symbol Polski Walczącej – kotwica stylizowana na literę „P”. Matka Boża trzyma na rękach umierającego chłopca, powstańca warszawskiego, z opaską i opadającym hełmem. Całość kompozycji spoczywa na karabinie. Na szyi Matki Bożej wisi medalion z polskim orłem w koronie. Oryginał płaskorzeźby znajduje się w sanktuarium Matki Boskiej w Doylestown w Stanach Zjednoczonych, popularnie nazywanym Amerykańską Częstochową, gdzie miałem okazję być w 2000 r.
Polska obecność w RPA w większej liczbie zaczęła się w czasie drugiej wojny światowej. W pierwszych latach wojny w obozach wojskowych i szpitalach na terenie ówczesnego Związku Południowej Afryki znalazło się około 3500 polskich oficerów i żołnierzy, których liczba później wzrosła do około 12 000. Władze ZPA przyjęły także grupę około 500 polskich dzieci, w większości sierot, które wyszły z armią gen. Andersa ze Związku Sowieckiego i zostały osiedlone w miejscowości Oudtshoorn. Niektórych Sybiraków i ich potomków miałem zaszczyt spotkać osobiście.
Na początku Mszy św. J.E. ks. kard. Brislina zainaugurował Rok Jubileuszowy w archidiecezji Kapsztad, przypominając znaczenie jubileuszy w historii Kościoła, które swoimi początkami sięgają czasów biblijnych. Przywołał również bullę papieża Franciszka „Spes non confundit”, zapowiadającą rok jubileuszowy. Po odmówieniu modlitwy jubileuszowej kardynał poświęcił trzy świece jubileuszowe – dwie umieszczono obok krzyża w głównym ołtarzu katedry, a trzecią ustawiono przed amboną. Następnie dokonał uroczystego poświęcenia relikwiarza zawierającego relikwie krwi św. Jana Pawła II. W słowach pozdrowienia, ks. kardynał podkreślił, że była to moja pierwsza oficjalna uroczystość w archidiecezji, w której uczestniczyłem jako nowy nuncjusz w RPA.
Relikwiarz, wykonany w Polsce, ma formę odwróconego serca zwieńczonego krzyżem papieskim. Pod oknem z relikwią widnieje herb św. Jana Pawła II, a z tyłu brązowy medalion przedstawiający popiersie świętego papieża z napisem w języku polskim: „Św. Jan Paweł II”. J.E. abp Pennacchio w swoim krótkim przemówieniu wyraził radość z pierwszego pobytu w RPA i w wzruszających słowach opowiedział o swoich związkach z osobą św. Jana Pawła II.
Po Mszy św. poświęcono pozostałe świece jubileuszowe, które zabrano do parafii diecezji przez delegacje z całej archidiecezji. Świece te symbolizują życie wieczne i nadzieję, zgodnie z mottem jubileuszu „Pielgrzymi nadziei”.
W homilii J.E. ks. kard. Brislina mówił o znaczeniu jubileuszu w życiu chrześcijanina i o tym, jak należy go przeżywać. Jubileusz to powrót do korzeni wiary, nadziei i miłości w jedności z Chrystusem, który jest obecny w swoim Kościele.
W uroczystościach uczestniczył także J.E. ks. bp Sylvester David, biskup pomocniczy archidiecezji Kapsztad, oraz niemal wszyscy księża archidiecezji, w tym nasz rodak ks. Bogdan Buksa, który od ponad dwudziestu lat posługuje w tej archidiecezji. Ks. Bogdan gościł nas na swojej plebanii i był naszym opiekunem podczas pobytu w Kapsztadzie.
W ostatnią niedzielę roku, 29 grudnia 2024 r., razem z J.E. ks. abp Pennacchio sprawowaliśmy także Mszę św. w parafii ks. Bogdana, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kapsztadzie. Na Mszę przybyło wielu Polaków, których miałem przyjemność pozdrowić w języku ojczystym. Byli tam także Włosi, których z kolei w ich języku pozdrowił ks. abp Pennacchio. Po Mszy św. mieliśmy okazję zamienić kilka słów z wiernymi.
Kult naszego wielkiego rodaka nie ustaje i rozwija się także na krańcach świata. Rok zakończyliśmy w duchowej obecności św. Jana Pawła II. Prośmy o jego wstawiennictwo, aby nadchodzący rok był lepszy od minionego. Szczególnie powierzajmy mu sprawy naszej Ojczyzny, prosząc o Boże miłosierdzie dla niej.
Na progu Nowego Roku, który przeżywamy w szczególnym duchu jubileuszowym jako „Pielgrzymi nadziei”, pragnę złożyć wszystkim Czytelnikom naszej strony diecezjalnej serdeczne życzenia, płynące z głębi serca i wypełnione światłem Ewangelii:
Niech ten wyjątkowy czas Jubileuszu stanie się dla nas wszystkich okazją do ponownego odkrycia nadziei, którą przynosi Chrystus – jedyny prawdziwy Pielgrzym na drogach ludzkości. Niech Jego obecność napełnia Wasze serca pokojem, odwagą i ufnością w Boży plan, nawet w obliczu wyzwań współczesnego świata.
Życzę, aby Nowy Rok był czasem głębokiego doświadczenia Bożej miłości, która nas jednoczy i prowadzi ku wieczności. Niech każda Wasza droga, zarówno ta życiowa, jak i duchowa, będzie przepełniona nadzieją płynącą z wiary, ożywioną modlitwą i umacnianą Eucharystią.
Niech Duch Święty towarzyszy Wam jako przewodnik i pocieszyciel w pielgrzymce codzienności. Niech Matka Boża Łaskawa Kielecka, otacza Was swoją czułą opieką, prowadząc Was do Jej Syna, źródła wszelkiego dobra.
Modlę się za Was i za całą naszą Ojczyznę, byśmy wspólnie, jako Kościół, stawali się coraz bardziej świadkami nadziei dla świata. Niech błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca, Syna i Ducha Świętego, napełni Wasze życie radością, pokojem i miłością.
✠ Henryk M. Jagodziński
NUNCJUSZ APOSTOLSKI W RPA, LESOTHO, NAMIBII, ESWATINI i BOTSWANIE
Pretoria, dnia 31 grudnia 2024 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
z II Niedzieli po Narodzeniu Pańskim.
Prefacja o Narodzeniu
Pańskim – nr 3-5.
Z racji I soboty miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Niepokalanym Sercu NMP, s. 103’, prefacja o NMP nr 55-58 (biały).
Można także korzystać ze zbioru formularzy zawartych w księdze Zbiór Mszy o Najświętszej Maryi Pannie, zwłaszcza z formularza Niepokalane Serce NMP, nr 28, s. 127.
Msza o powołania
w parafii Korytnica.
† Józef Błaszczyk 1972
† Józef Biela 2007
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl