Światowy Dzień Młodzieży w Kielcach - powołano Duszpasterską Radę Młodych

Do miłości i do przyjaźni nie jest zdolny człowiek, który nie wychodzi naprzeciw drugiego człowieka – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Światowego Dnia Młodzieży, przeżywanego w poszczególnych diecezjach. Modlitwie w przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Pod koniec Eucharystii ogłosił nominacje do pierwszej Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej diecezji kieleckiej.

Homilię w czasie Mszy Świętej wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn, diecezjalny duszpasterz Ruchu Czystych Serc. Wskazywał w niej na konieczność dzielenia się świadectwem życia z Chrystusem.

- Nie chodzi o to, aby powiedzieć komuś o Jezusie to, co usłyszałem, to, co przeczytałem, nawet nie o to, co zrozumiałem, ale o to, aby podzielić się swoim spotkaniem z Jezusem, które w sobie noszę, podzielić się swoim wyznaniem wiary. Można być bardzo blisko Jezusa, mieć go na wyciągnięcie ręki, w zasięgu wzroku i umyć ręce z obawy, że za dużo stracę, jak powiem. Nieraz zastanawiałem się, czy nie lepiej będzie o Jezusie powiedzieć, co o Jezusie przeczytałem i co już wiem, niż powiedzieć, co i jak z Jezusem przeżyłem. Ale wiem, że tak trzeba, aby to słowo było żywe – zaznaczył kaznodzieja.

- Nawet jeżeli nieraz nie czujesz się godny, by o Jezusie powiedzieć, to pamiętaj – on jest godny tego, żeby o nim mówić, on jest godny tego, by się do niego przyznawać. On jest godny tego, żeby mu zaufać. Możesz i bądź świadkiem tego, którego już dane jest ci poznać i mów od siebie, co przeżyłeś, co zobaczyłeś. Nie sprzeciwiaj się objawieniu, które jest w tobie, bo jest z Bożego Ducha. Jest dane nie tylko dla Ciebie, bo świat też potrzebuje Twojego świadectwa – świadectwa Kościoła młodych – podkreślił duszpasterz.

O swojej pracy na misjach w Azerbejdżanie opowiedział zebranym biskup Vladimir Fekete, prefekt apostolski tamtejszej wspólnoty Kościoła. Zaznaczył, że choć chrześcijaństwo było tam obecne od czasów apostolskich, obecnie 95% społeczności stanowią muzułmanie. Pomiędzy religiami panują jednak dobre relacje. Gość wspomniał, że choć wiele osób jest zainteresowanych przyjęciem chrześcijaństwa, jednak do chrztu dochodzi rocznie tylko kilkanaście.

Pod koniec Eucharystii Biskup Kielecki wręczył dekrety członkom nowopowołanej Rady Młodzieży. Zostali nimi: Kinga Bień, Jakub Gil, Grażyna Górlicka, Michał Krawiec, Dominika Krzemińska, Weronika Leszczyńska, Katarzyna Linowska, Agnieszka Moskal, Monika Nawrot, Artur Podgórski, Anita Rymarz, Magdalena Strzelczyk i Paweł Tomczyk.

Mszę Świętą poprzedziło wiele wydarzeń skierowanych do młodzieży – gra miejska, taneczny flashmob i świadectwa rówieśników. Po Eucharystii odbyło się uwielbienie z zespole ToOn.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia ks. Dariusza Węgrzyna

>> Galeria zdjęć

>> Orędzie Papieża Franciszka na 36. Światowy Dzień Młodzieży