Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach.

Pożyteczna inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych to ustanowienie Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Do udziału w uroczystościach zaprasza się rodziny tragicznie zmarłych, jak i uczestników wypadków drogowych, którzy szczęśliwie uniknęli śmierci.

Papież Benedykt XVI tak mówił do wszystkich kierowców 15 listopada 2009 r: „Wszystkich, którzy przemierzają drogi świata, zachęcam  do zachowania ostrożności, w duchu odpowiedzialności za dar zdrowia i życia własnego i innych. Niech Bóg bezpiecznie prowadzi podróżujących i niech wam błogosławi”.

Bezpieczeństwo na naszych drogach to jeden z najważniejszych problemów trapiących społeczeństwo. Tysiące zabitych, dziesiątki tysięcy rannych, ukazują bezmiar ludzkich tragedii, którego bezwzględnie trzeba zapobiegać. W tym szczególnym dniu apelujemy, aby każdy kierowca zrobił wszystko, by z jego powodu nie doszło do żadnego zagrożenia na drodze oraz okazywał szczególną życzliwość i szacunek dla innych użytkowników dróg. Zatrważające statystki: średnio każdego dnia na polskich drogach ginie 15 osób, rocznie traci życie ponad 5 tysięcy.

Jeden z duchownych napisał: „Każdy kierowca ma coś z nomady, a żywot nomady jest trudny i wymagający (...). Wymaga to od kierujących nie tylko sporych umiejętności technicznych, ale też wielu cnót osobistych oraz szczególnej gorliwości w przyzywaniu opieki Bożej Opatrzności i wstawiennictwa św. Krzysztofa.”.

Nie zapominajmy o tych, którzy ostatnio zginęli w różnych wypadkach. Świadomość zagrożeń i skutków nierozważnego zachowania za kierownicą warunkiem bezpieczeństwa i budulcem odpowiedzialności na drodze, powiedział jeden z użytkowników dróg.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA

Apel Krajowego Duszpasterza Kierowców

Drodzy Kierowcy, Motocykliści, Rowerzyści i Piesi!

W Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków zwracam się do Was z Apelem: Nam Polakom w wielkiej spuściźnie po Papieżu Polaku – dziś świętym Janie Pawle II zostało wiele ważnych i cennych słów, homilii i próśb. Ale jedna z nich szczególnie czeka na przebicie się do naszej świadomości i naszych serc – rodaków Papieża Tysiąclecia. Jest to prośba o bezpieczne poruszanie się po drogach, aby nie było już więcej tragicznych zdarzeń, ofiar i ludzi cierpiących z powodu tragicznych wypadków.

Papież Jan Paweł II w listopadzie 1998 r. apelował i dalej to czyni, wołając do każdego z nas:

„Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia – kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach”.

Z całego serca zachęcam więc wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na drodze, na każdej drodze naszego życia!

Ks. dr Marian Midura
KRAJOWY DUSZPASTERZ KIEROWCÓW