Światowy Dzień Ubogich - apel o solidarność z potrzebującymi

Msza św. odprawiona pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej w Kielcach zakończyła obchody IV Światowego Dnia Ubogich. W tym roku wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego”.

W homilii ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas przypomniał, że ideą obchodów Światowego Dnia Ubogich jest zawsze modlitwa za potrzebujących i solidarność z nimi, która przybiera realne formy pomocy. Dotyczy to także walki z epidemią koronawirusa.

- Dostrzeżmy wyciągnięte dłonie tak wielu ludzi służących innym, nie tylko ubogim. Sami wyciągnijmy rękę do drugiego człowieka, bo tylko solidarni, jak uczył św. Jan Paweł II „jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu”, pokonamy pandemię - mówił.

Ks. Krzysztof Banasik przytoczył także słowa św. Brata Alberta: „każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Jak nie można dużo, to mało”.

- Czyń, ile możesz. Nie możesz dużo - to mało, ale nie możesz z tej odpowiedzialności, z tej chrześcijańskiej miłości się w jakikolwiek sposób zwolnić czy usprawiedliwić - apelował zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

Podobnie jak w ubiegłych latach, Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowała papierowe „Torby Miłosierdzia”, które pod koniec przyszłego tygodnia będzie można odebrać w parafiach i w biurze organizacji w Kielcach. Można do nich wkładać produkty spożywcze i środki chemiczne, a następnie należy je przynieść w wyznaczone miejsce do parafii lub do najbliższej placówki Caritas. Pomoc trafi do osób ubogich, głównie starszych, samotnych, zagrożonych epidemią. Jednej „Torby Miłosierdzia” nie musi wypełnić produktami tylko jedna osoba, mogą to być np. grupy znajomych, czy koledzy z pracy.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć