Parafia Wszystkich Świętych w Brzezinach zgromadziła imponującą liczbę 78 relikwii świętych i błogosławionych z całego świata. Aktualnie relikwiarze znajdują się w prezbiterium, tak, by każdy mógł modlić się przez wstawiennictwo świętych, ale w planach jest stworzenie specjalnej kaplicy relikwii, w której znajdą one swoje miejsce na stałe.
Relikwiarze nawiązują do życia danej osoby lub zawierają jej wizerunek. Wewnątrz w większości znajdują się relikwie I stopnia, czyli fragmenty ciała, zazwyczaj kości świętego. W niektórych wypadkach są to fragmenty szat świętych, szczególnie w przypadku męczenników z czasów II wojny światowej, których ciała się nie zachowały.
- Nie chodzi o sam fakt posiadania relikwii, ale o to, że przez ich obecność konkretni święci stają się nam bliżsi - wyjaśnia Damian Zegadło, parafianin zaangażowany w upowszechnianie wiedzy o świętych.
- Relikwie świętych pomagają nam podobnie jak pamiątki po naszych bliskich, np. zdjęcia. Dzięki temu czujemy jakąś bliskość i nie chodzi tu o magię. Obecność relikwii dla katolików jest jak obecność przy nas nieba - wyjaśnia Damian Zegadło. I dodaje, że chodzi też o poznanie życia świętych, by dzięki ich przykładowi starać się zmieniać na lepsze.
Relikwie świętych i błogosławionych są sprowadzane do parafii w Brzezinach regularnie od 2013 roku dzięki wsparciu proboszcza ks. Józefa Knapa.
- Nie ma konkretnej listy osób, o których relikwie parafia chce się ubiegać. Parafianie wierzą, że święci stają na ich drodze i współdecydują o tym, żeby trafić do ich świątyni - dodaje Damian Zegadło.
- Najpierw zawsze prosimy konkretnego świętego, żeby chciał do nas przybyć. Potem zawsze jest oficjalna prośba księdza proboszcza do osoby, która odpowiada za relikwie i może udzielić zgody na przekazanie ich w dane miejsce. Następnie ustala się termin uroczystego wprowadzenia relikwii, podczas którego zawsze jest obecny ktoś, kto zna życiorys danej osoby i może o niej opowiedzieć - wyjaśnia pasjonat świętych.
Czasem „po świętego” z proboszczem jedzie wielu parafian, a czasem tylko kilka osób. Damian Zegadło podkreśla, że każdy święty ma swoją wyjątkową, czasem zaskakującą historię trafienia do Brzezin. Jedną z nich jest historia sprowadzenia relikwii świętego Charbela z Libanu, po którego pojechały dwie osoby.
- Te osoby wzięły udział w pielgrzymce do klasztoru w Libanie, gdzie żył, zmarł i spoczywa św. Charbel, by modlić się o życie dla nienarodzonego jeszcze wtedy małego Józia. Parafianie też się modlili, obiecując, że jeśli św. Charbel pomoże, to będą szerzyć jego kult. Pielgrzymi z parafii usłyszeli wtedy, że to niemożliwe, aby otrzymali relikwie. Jednak pod koniec ich pobytu po prostu ofiarowano im relikwie św. Charbela, które trafiły do Brzezin. A Józio żyje i dobrze się rozwija - dodaje Damian Zegadło.
Każdy święty i błogosławiony miał swoją indywidualną drogę i uczy nas czegoś innego.
- W relikwiach mamy i siostry zakonne, księży, zakonników, papieży oraz ludzi świeckich różnych zawodów i stanów, są np. lekarze, małżonkowie, pedagodzy, ludzie, którzy opiekowali się bezdomnymi lub trędowatymi. Są wśród nich znani i uwielbiani, jak Jan Paweł II i prości ludzie, którzy swoją świętość realizowali w życiu codziennym np. przy miotle, jak sprzątaczka, bł. Aniela Salawa - podkreśla.
Parafia w Brzezinach wciąż zabiega o kolejne relikwie. Ostatnio wprowadzono relikwie bł. Jana Balickiego, znanego jako znakomitego kaznodzieję i spowiednika. Kapłan pomagał zagubionym, m.in. założył dom opieki dla prostytutek.
Od dwóch lat parafia w Brzezinach stara się natomiast o relikwie św. Rity. Jednocześnie trwa upowszechnianie wiedzy o życiu świętych i błogosławionych.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl