Święci zamiast straszydeł - Noce Świętych w naszej diecezji

W Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach naszej diecezji odbyły się tzw. Noce Świętych - czuwania modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych. Noc Świętych to alternatywa dla obchodów pogańskiego Halloween.

- „Trzeba się cieszyć z nowej tradycji wpisującej się w przestrzeń życia Kościoła kieleckiego" – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski odnosząc się do Nocy Świętych. Ordynariusz kielecki przewodniczył uroczystościom organizowanym w parafii Ducha Świętego w Kielcach.  Noc Świętych to stosunkowo młoda tradycja w polskim Kościele. W naszej diecezji uroczystości związane z wigilią Wszystkich Świętych były organizowane po raz dziewiąty.

Parafia NMP Matki Kościoła w Dąbrowie przystąpiła do Nocy Świętych wspólnie z parafią Ducha Świętego na kieleckim osiedlu „Na Stoku". Wierni zgromadzili się w Dąbrowie, skąd po odprawieniu nieszporów udali się procesją wraz z relikwiami świętych i błogosławionych do kościoła pw. Ducha Świętego. Tam modlili się wspólnie pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego. – „Święci, poprzez swoje postawy i zachowania, są osobami urokliwymi, ale trzeba pamiętać, że nikt świętym się nie urodził. Ci ludzie nie zawsze dobrze zaczynali, ale zawsze dobrze kończyli. Myślę, że potrzebujemy w swoim życiu tej szlachetności, która cechowała świętych" – mówił bp Piotrowski.

Dzieci z parafii św. Jana z Dukli w Bęczkowie wybrały to, co jest związane z życiem, szczęściem i radością. Ukazały, że świętość jest aktualną rzeczą, że święty to taki człowiek, który pokazuje nam jaka jest najkrótsza droga do nieba. Jaka jest najkrótsza droga, żeby spotkać Boga, żeby być szczęśliwym, żeby być zbawionym. Dzieci przyszły do kościoła w korowodzie świętych i ze śpiewem na ustach: „Taki duży, taki mały może świętym być” przedstawiły poszczególnych świętych.

W Kazimierzy Wielkiej Noc Świętych odbyła się już po raz piąty, a po raz drugi przygotowały ją obie kazimierskie parafie. Czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych rozpoczęło się w kościele Miłosierdzia Bożego od modlitwy uwielbienia, następnie w procesji różańcowej wierni przeszli ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam odnowiono Przyrzeczenia Chrzcielne i każdy zanurzył rękę w chrzcielnicy. Czuwanie zakończyło się ucałowaniem wszystkich relikwii. Na każdego czekały także słodkie upominki, płyta CD oraz smycz na klucze.

W kościele św. Rozalii w Skorzeszycach Noc Świętych rozpoczęła się o godz. 19.30. Do kościoła zostały wniesione relikwie świętych i błogosławionych, było wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa Litanią do Wszystkich Świętych. Każdy mógł oddać cześć relikwiom. Wszyscy również otrzymali tekst - czytat ze słowami świetego.

W Koniecpolu - w kościele Trójcy Świętej czuwanie rozpoczeło się o godz. 18.15. Do kościoła wniesione relikwie i odbyła się modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem.

W kościele w Chmielniku - w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych spotkali się wierni, aby dotknąć świętych obcowania, oddać cześć tym, którzy zakończyli swoje ziemskie życie, ale żyją dalej i cieszą się przebywaniem na wieki przed obliczem Boga. - „Każdy z nas mógł poznać część życiorysu świętych, którzy byli obecni wśród nas w relikwiach. Mogliśmy dostrzec, że Pan Bóg w swojej nieskończonej miłości czeka w swoim Królestwie również na nas. On pragnie nas obdarzać łaską świętości. Po zakończeniu pierwszej części adoracji udaliśmy się wspólnie na cmentarz, gdzie mogliśmy ucałować relikwie i wylosować dla siebie cytat" - mówi ks. Piotr Wojtasiński, wikariusz.

 

Zobacz: Relacja z Dąbrowy i Kielc

Zobacz: Relacja z Kazimierzy Wielkiej

Zobacz: Relacja ze Skorzeszyc

Zobacz: Relacja z Koniecpola

Zobacz: Relajca z Kielc - z kościoła św. Stanisława

Zobacz: Relacja z Chmielnika

Zobacz: Relacja z Włoszczowy - kościoła Wniebowzięcia NMP

________

Proszę o przysłanie krótkiej relacji na michsem@wp.pl
Jeżeli zdjęcia są już w Internecie to proszę o link.

________