Święto Kieleckiej Kapituły Katedralnej

Trzech prezbiterów naszej diecezji dołączyło w piątek, 25 września 2020 r. do grona Kieleckiej Kapituły Katedralnej. Obrzęd przyjęcia nowych kanoników odbył się dziś, w wigilię rocznicy poświęcenia katedry Kieleckiej, podczas Mszy św.  odprawionej przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

W Bazylice Katedralnej zgromadzili się członkowie kieleckiej kapituły, ale również sąsiednich kapituł: miechowskiej i wiślickiej. Eucharystię odprawił i homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. Pasterz naszej diecezji przypomniał historię głównej świątyni Kościoła kieleckiego.

– W jej murach byli tacy bracia i siostry, i pewnie dzisiaj też takich nie brakuje, którzy wiernie szli za Jezusem. Pośród nich widzimy naszych błogosławionych: biskupa Jerzego Matulewicza oraz męczennika z Dachaua, rektora Wyższego Seminarium Duchownego i proboszcza katedry kieleckiej, księdza Józefa Pawłowskiego. Tą drogą podążał także Sługa Boży ksiądz Wojciech Piwowarczyk. Jesteśmy w szcześliwej sytuacji, ponieważ drogi naszej kapłańskiej posługi rozświetlają ewangeliczne przykłady kapłanów, jakże nam bliskich, a nawet znanych nam za życia. Codziennie więc, pod opieką Maryi Matki Kapłanów, dajmy naszą odpowiedź Jezusowi, że On jest Panem i Odkupicielem i miejmy pewność, że On przez swoją obecność w Najświętszym Sakramencie jest z nami aż do skończenia świata.

Po homilii odbył się obrzęd przyjęcia trzech kapłanów do grona Kieleckiej Kapituły Katedralnej. Wśród nich jest ks. Jerzy Piwowarczyk, proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kielcach. – To z pewnością wyróżnienie i uznanie, ale także impuls do tego, byśmy  coraz gorliwiej pracowali nie tylko naszych wspólnot, ale także na rzecz całej diecezji – mówi w rozmowie Radiem eM Kielce. Kanonikiem został również ks. Marcin Rokita, dyrektor ekonomiczny diecezji kieleckiej.

– Godność kanonika jest znakiem od Pana Boga, że ta droga, którą idziemy jest zgodna z wolą Bożą i stanowi sygnał do jeszcze większego nawrócenia i oddania życia Panu Bogu – dodaje. – To potwierdzenie wybrania przez Stwórcę do jeszcze gorliwszej służby przy ołtarzu Chrystusa w Kościele kieleckim – tłumaczy z kolei ks. Wojciech Skorupa, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Uroczystość zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć