Dziś w Kościele wspominamy św. Stanisława Kostkę, jednego z patronów Polski, ale również Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. W kaplicy Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił Mszę św. w intencji uczniów i nauczycieli.
W homilii Biskup Kielecki wspomniał o historii „Biskupiaka”. – Ta założona w 1923 roku diecezjalna instytucja wychowawcza, której początek dał biskup Augustyn Łosiński, a której los nie szczędził trudności, dziś przezywa swoje święto patronalne. Jest to święto uczniów i nauczycieli, wychowawców i rodziców, personelu administracyjnego i technicznego, a także jej absolwentów i przyjaciół – przypomniał bp Piotrowski.
– Naszą szansą jest ubogacający nas dobry dar otrzymanej łaski na Chrzcie Świętym. Wszyscy, zarówno dorośli, jak i dzieci są w stanie rozwijać w sobie to co dobre, jeśli trwają w Bożej nauce. A ta zaprasza nas przede wszystkim do zachowania przykazania miłości Boga i bliźniego, bowiem prawdziwa i ewangeliczna miłość pokonuje pychę i to co z niej wypływa, a więc zapach zła i ludzkiej pożądliwości w różnych jej objawach. Miłość Boga i bliźniego jest najlepszą przewodniczką po drogach życia, a także uwiarygodnia nas jako uczniów i świadków Jezusa Chrystusa – dodał bp Piotrowski i zauważył, że sam Jezus był wychowywany w rodzinie i społeczeństwie.
Pasterz nawiązał również do postaci św. Stanisława Kostki. – To nie tylko ktoś niezwykły z dalekiej historii, ale to także wierny i święty świadek Jezusa Chrystusa. Wcale nie jest nam obcy, mimo, że żył w szesnastym wieku, ponieważ tak jak my został uświęcony łaską Chrztu Świętego. Ofiarnie pomnażał duchowe talenty i dobra, jakimi Bóg go obdarzał – mówił biskup kielecki.
Dzieje „Biskupiaka”, bo tak Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej nazywano przed wojną, są nierozłącznie związane z historią Polski. Placówka powstała w 1923 roku. Od samego początku prezentowała bardzo wysoki poziom nauczania. Wojna przerwała nieustanny jej rozwój, a budynek zajęli Niemcy. Po wojnie szkołę przejęły władze komunistyczne. Dopiero w 1997 roku Towarzystwo Szkoły Katolickiej reaktywowało „Kostkę”.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl