Święto Policji w Kielcach

Z okazji Święta Policji przypadającego w środę, 24 lipca, w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II sprawowana była Msza św. w intencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Zygmunt, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Paweł Kowalski, kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz ks. Krzysztof Sieczka, kapelan policjantów ze Skarżyska-Kamiennej. We Mszy św. uczestniczyli licznie zebrani policjanci, którzy włączyli się też w przygotowanie liturgii. Były poczty sztandarowe.

- Dzisiaj łączy się z nami duchowo Ksiądz Biskup Jan Piotrowski. Ogarnia modlitwą całą Komendę Miejską Policji. Wyraża wielkie uznanie za służbę, którą codziennie pełnicie. Jest ona bardzo ważna, bo na rzecz drugiego człowieka, bardzo często tego najbardziej potrzebującego i bezbronnego. Nie brakuje trudnych sytuacji. Często są one stresujące i wymagają wielkich kompetencji i zaangażowania. Kiedy jesteście wezwani do niesienia pomocy i podążacie do zdarzenia, to niewątpliwie wielokrotnie stawiacie sobie pytanie, czy podołamy? Dojeżdżając na miejsce okazuje się, że siły i środki nie są wystarczające, szczególnie wtedy kiedy widzi się tragiczne sytuacje, czy też te najbardziej zaskakujące, kiedy słychać płacz dziecka, kiedy widzi się pobitą matkę i żonę, kiedy trzeba być niejednokrotnie w centrum największego zła. Dlatego oprócz wszystkich kwalifikacji, szkoleń, procedur, potrzeba Wam hartu ducha, siły wewnętrznej i Bożego błogosławieństwa, o które dziś przyszliście prosić w dzień Waszego święta – mówił w czasie Mszy św. ks. Łukasz Zygmunt. Podkreślił też rolę kapelanów policji, wyraził wdzięczność za ich posługę i za duchowe wsparcie, które dają policjantom i policjantom.

Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach – ks. Paweł Kowalski w homilii nawiązał natomiast do patronki dnia – św. Kingi, która była bardzo blisko Boga, a przez to blisko człowieka, zwłaszcza ludzi potrzebujących. Podkreślił, że praca w policji też wymaga podobnego oddania i poświęcenia, żeby służyć tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Podziękował również policji za poświęcenie, zaangażowanie, codzienny trud na służbie i zapewnił o tak potrzebnym duchowym wsparciu i modlitwie.

Na zakończenie Eucharystii Komendant Miejski Policji w Kielcach Tomasz Śliwiński wyraził wdzięczność kapłanom sprawującym Eucharystię oraz podziękował za codzienną troskę o wszystkich policjantów, policjantki i ich rodziny. Wszystkich uczestników Mszy św. zaprosił na druga część uroczystości w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Dorota Kułaga

>> Galeria zdjęć