Kilkaset osób spotkało się z okazji 110. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyk, na poświęconym mu sympozjum naukowym, zorganizowanym w sobotę, 19 maja 2012 r. w Wyższym Seminarium Duchowym w Kielcach, z udziałem referentów z Lublina i Kielc, gośćmi z rodzinnej parafii, młodzieżą, katechetami, osobami niepełnosprawnymi.
Diecezja przypomina sylwetkę ks. Piwowarczyka – twórcy diecezjalnego duszpasterstwa niepełnosprawnych, charyzmatyka, założyciela Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla w 110. rocznicę jego urodzin oraz 85. rocznicę święceń kapłańskich.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, celebrowana przez ks. prałata Edwarda Chata, który w homilii wspominał m.in. swoje kontakty z ks. Piwowarczykiem, powszechnie nazywanym w diecezji „ojcem”.
W auli WSD została przedstawiona prezentacja multimedialna sylwetki sługi Bożego. Referaty dotyczące m.in. kultu maryjnego, modlitwy i refleksji o charakterze osoby ludzkiej w nauczaniu ks. Piwowarczyka, zaprezentowali księża z KUL w Lublinie i WSD w Kielcach. Byli to: o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFM Cap, ks. prof. dr hab. Mieczysław Rusiecki, ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski i ks. dr Jan Jagiełka.
O. prof. Andrzej Derdziuk, przedstawiając zagadnienie charakteru w nauczaniu ks. Piwowarczyka, zwrócił uwagę na jego znajomość oraz fascynację autorami neotomistycznymi i samym św. Tomaszem z Akwinu, umiejętność tworzenia „oryginalnych syntez” w koncepcji charakteru „przyrodzonego” i „nadprzyrodzonego”, z wykorzystaniem zdobyczy medycyny pastoralnej. Podkreślił jego nauczanie o kształtowaniu woli i poszukiwanie ideału w osiąganiu celu.
Z kolei ks. dr Jan Jagiełka – diecezjalny postulator procesu beatyfikacyjnego, omawiając znaczenie Kościoła w nauczaniu ks. Wojciecha, skoncentrował się na ulubionej tezie sł. Bożego – „mistycznym ciele Chrystusa”. – Bogata myśl teologiczna, ale zarazem wielki praktycyzm, bo on uczył jak być Kościołem praktycznym – mówił ks. Jagiełka, który przedstawił także prekursorskie działania ks. Piwowarczyka w zakresie włączania w posługę Kościoła osób świeckich.
„Był to człowiek opatrznościowy i wielkiego autorytetu dla katechetów” – wspomina w rozmowie z KAI Izabela Kalita, pracownik Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. – Poznałam go już w schyłkowym okresie jego życia, gdy pracowałam w Referacie Katechetycznym, a każdy czwartek katecheci zbierali się w kaplicy przy Czerwonego Krzyża w Kielcach na Mszy św. z ojcem Wojciechem – wspomina.
Specjalnie na seminarium do Kielc przyjechała duża grup parafian oraz uczniów z Gołczy, którzy są inspiratorami konkursów o pochodzącym z ich parafii ks. Piwowarczyku. W tamtejszej parafii, w miejscowości Kamienica w pobliżu Miechowa urodził się ks. Piwowarczyk.
Sł. Boży ks. infułat Wojciech Piwowarczyk żył w latach 1902-1992. Po święceniach w 1927 r. w Kielcach, odbył studia teologiczne na wydziale teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, zakończone w 1938 r. doktoratem. Równocześnie pracował w Kielcach jako wikariusz, prefekt w szkole powszechnej, kapelan więzienny, sekretarz generalny Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej.
W 1942 r., początkowo nieformalnie, powołał Instytut Świecki Chrystusa Króla, złożony z uczennic tajnych kompletów, które podjęły praktykę rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa. Później członkinie Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla uaktywniły się w całej Polsce.
Przez 20 lat ks. Piwowarczyk pełnił funkcję profesora i ojca duchownego w seminarium kieleckim oraz ojca duchownego kapłanów diecezjalnych. W kręgu jego zainteresowań leżało zakładanie kół dobroczynności oraz misje. Od 1979 r. był dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.
W 1980 r., już w bardzo podeszłym wieku, zainicjował działalność duszpasterstwa osób niepełnosprawnych: ociemniałych, głuchych, niepełnosprawnych ruchowo. Organizował dla nich spotkania i wyjazdy na dwutygodniowe wczasy łączone z rekolekcjami. Działalność ta zaowocowała stworzeniem domu dla niepełnosprawnych w Piekoszowie k. Kielc, który obecnie funkcjonuje jako jeden z największych ośrodków rehabilitacyjno – rekolekcyjnych w Polsce dla niepełnosprawnych.
2 grudnia 2006 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Wojciecha Piwowarczyka.
adziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Z racji I czwartku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę świętą według podanych formularzy:
1. Msza o Jezusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie: Mszał, s. 183”, prefacja o Najświętszej Eucharystii nr 46-47 (biały).
2. Msza o powołania kapłańskie: Mszał s. 131”.
3. Msza o powołania do życia zakonnego: Mszał s. 134”.
Msza o powołania
w parafii Miłosierdzia Bożego
w Kielcach.
† Mieczysław Serek 2004
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl