Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej

Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej kontynuuje swoją działalność. W sobotę 1 lutego 2025 r. 26 katechistów z naszej diecezji uczestniczyło w formacji stałej, która odbywa się w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji św. Pawła w Kielcach.

W tym roku podejmujemy formację liturgiczną, ponieważ zgodnie ze wskazówkami papieża Franciszka posługa katechisty obejmuje również osoby dorosłe (młodzież), którzy uczestniczą w procesie duszpasterskiego przygotowania do przyjęcia sakramentów świętych oraz uczestniczą w procesie duszpasterskiego przygotowania do bycia urzędowym świadkiem przyjęcia sakramentów (por. AM p.6). Temat, nad jakim się pochylaliśmy podczas ostatniego zjazdu, brzmi: „Chrzest – brama i fundament życia chrześcijańskiego”. Uczestnicy wspominając swój chrzest, mogli odkrywać tajemnicę, bogactwo oraz tożsamość swojego chrześcijańskiego życia a także otrzymali wiele wskazówek do posługi w swoich parafiach.

8 lutego w ramach formacji podstawowej odbyła się druga część III sesji, która nosi tytuł: Chrystus według Ewangelii: Bóg o ludzkim obliczu (por. J 1,18).

Cieszymy się, że rozważając Ewangelie możemy odkrywać tajemnicę Osoby i dzieła naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Kolejny raz przekonaliśmy się, że Słowo Boże jest skarbem nieprzebranym i jak mówi Efrem z Nisibis „w swym słowie Pan zamknął różnorodne bogactwo, aby każdy z nas mógł w tym, co rozważa, znaleźć dla siebie pożytek. Słowo Boga jest drzewem życia, które z każdej strony podaje ci błogosławiony owoc; jest jak owa otwarta na pustyni skała, która wszystkim dostarczała duchowego napoju. „Spożywali – powiada Apostoł – duchowy pokarm i pili duchowy napój” (1Kor 10,4)”.

Przed nami kolejne spotkania zarówno w ramach formacji stałej jak i podstawowej SKDK. Natomiast od 1 marca do 30 czerwca 2025 r. będziemy prowadzić nabór kandydatów do trzeciej edycji Szkoły Katechistów Diecezji Kieleckiej (SKDK). Serdecznie prosimy Czcigodnych Księży Proboszczów o zgłaszanie kandydatów z poszczególnych parafii, a wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie się do swoich duszpasterzy.

s. dr Samuela Klimas
DYREKTOR SZKOŁY KATECHISTÓW DIECEZJI KIELECKIEJ