Tłumy kielczan na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych

Tłumy kielczan upamiętniły 1 marca "Żołnierzy Wyklętych" - związanych z działalnością antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Kieleckie uroczystości rozpoczęły się modlitwą i złożeniem kwiatów na symbolicznym grobie bohaterów podziemia - na cmentarzu na Piaskach.

Modlitwie kielczan przewodniczył dyrektor Zespołu Szkół Katolickich, ks. Jacek Kopeć, który przypomniał altruizm, determinację i poczucie godności „Żołnierzy Wyklętych”. Za działalność na rzecz upamiętniania etosu „Wyklętych” ks. Kopeć otrzymał pamiątkowy ryngraf od Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Modlitwa odbywała się także przy kilku grobach „Wyklętych” znajdujących się na Piaskach.

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Leszek Bukowski zauważył z kolei, że szczególnie Kielecczyzna była areną walk z podziemiem niepodległościowym, stąd prowadzone tutaj działania mają być w najbliższym czasie objęte szczegółową kwerendą badawczą ze strony IPN. Podkreślił, że wciąż, z każdym rokiem pojawiają się nowe nazwiska, fakty. Według ostatnich szacunków mówi się o 20 tysiącach zabitych.

W uroczystości na cmentarzu wzięły także udział liczne reprezentacje szkół.

Wieczorem z kolei odbyły się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze naprzeciw Bazyliki Katedralnej.

"Żołnierzy wyklętych" było tysiące, z różnych rodzin i domów. Łączyła ich miłość do Polski” - podkreślał wicewojewoda Grzegorz Dziubek. Zauważył , że komunistyczna władza odnosiła się do nich pogardliwie. „Dopiero dzisiaj w wolnym kraju możemy oddawać im hołd” – mówił wicewojewoda.

O godz. 18.00, w całym mieście zabrzmiały syreny alarmowe. W Wojewódzkim Domu Kultury otwarta została także przygotowana przez IPN wystawa "Bić się do końca", prezentująca działalności zbrojnego podziemia niepodległościowego na Kielecczyźnie. Wernisaż połączony był z pokazem filmu dokumentalnego "Wyklęci. Żołnierze, których miało nie być”.

Na Kielecczyźnie działało kilka organizacji, które wywodziły się z byłych "leśnych". Ostatnia partyzancka grupa kadrowa, dowodzona przez Aleksandra Młyńskiego "Drągala" została rozbita w 1950 r. Potem działały jeszcze organizacje młodzieżowe. Za pomoc, udzieloną żołnierzom podziemia Urząd Bezpieczeństwa surowo karał ludność cywilną . Mimo represji, żołnierze wybierali walkę licząc na zmiany na arenie międzynarodowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był w Polsce po raz trzeci. Święto zostało ustanowione w 2011 r. w 60. rocznicę stracenia przez bezpiekę kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

dziar
tekst za: www.ekai.pl